Anti-depresanlar

Moderatörler: luthien, muhendis

Anti-depresanlar

Mesajgönderen gokces » Pzr Şub 11, 2007 3:52 pm

Merhaba arkadaslar anti depresanlar hakkında ne dusunuyosunuz deneyımlerı olanlar paylasabılırmı ben az bı sure kullanmama ragmen kılo aldırdı ve metabolızmam cok yavasladı bu yan etkılerı nası en aza ındırebılırım yardımcı olursanız cok sevınırım
Kullanıcı avatarı
gokces
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen missceren » Pzr Şub 11, 2007 11:02 pm

canım ben hiç kullanmadım ama kullanan arkadaşlarım oldu.bence kullanma böyle ilaçlar.biraz rahatlamak için en iyisi pasiflora en azından zararı yok :roll:
Kullanıcı avatarı
missceren
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen miarosa » Pzr Şub 11, 2007 11:14 pm

Antidepresanlar sonuçta doktor kontrolünde verilen ilaçlardır, o nedenle gelişigüzel kullanılmaz ve birden bırakılmaz...bu ilaçlar duygudurumu düzeltmeye yönelik ilaçlardır, ancak bir yandan duydudurumu iyileştirirken istenmedik bir takım yan etkilere sebep olabiliyorlar, kilo alımı, uyku düzeninde bozulmalar, huzursuzluk gibi...bence eğer kullanmaya yeni başladıysan en az bir ay dene, bu etkiler yavaş yavaş kaybolacaktır..
Kullanıcı avatarı
miarosa
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen celln » Pzt Şub 12, 2007 1:07 am

hiç tasvip etmiyorum , ki ben ağır depresyon geçirdim ve hala nadiren bazı sendromlarını yaşıyorum ( panik atak ) kesinlikle önermiyorum , ilk rahatsızlığımın 2 haftası kullandım , ve fırlattım attım , hiç ama hiç tavsiye etmem , bağımlı mı olmak istiyorsunuz ? o halde buyrun kullanın :P :P

eroin gibi bir şey , geçici rahatlama sağlayan , bünyeyi bu sahte olaya alıştıran kimyasal maddeler .. olay beyinde ;)
Kullanıcı avatarı
celln
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen missceren » Pzt Şub 12, 2007 1:53 am

celln çok haklı.bence bir sorun varsa bu ilaçlarla değil terapiyle falan çözümlenmeli.sorunu kafanda çözemedikten sonra geçici rahatlama veren ilaçlar hiç bi işe yaramaz canım :roll:
Kullanıcı avatarı
missceren
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen tibia » Pzt Şub 12, 2007 8:25 am

antidepresanı kendin kendine mi kullanıyorsun yoksa doktor mu verdi?kendi kendine kullanıyosan zaten çok yanlış.ama psikiatr verdiyse sende antidepresan kullanmaya ihtiyaç duyacak kadar bulgu görmüş demek.o halde almaya devam etmelisin zaten.bir sürü türü var bunların.iştah artışı/azalması,uyku düzeninde bozukluk,libido azalması filan yapıyorlar ama bir süre sonra vücut uyum sağlıyor ve yan etkiler daha az görülmeye başlıyor.mesela şarlotun bahsettiği ilaç cipralex aslında iştahı azaltır diye bilinir ama ona kilo aldırmış.kişiden kişiye değişir yani.

ayrıca bazı arkadaşlar kızmasın ama bu konularda bilinmeden konuşulması da çok yanlış.bu ilaçlar eğer gerekliyse kullanılır.uygun dozda alınıp yavaş yavaş bırakılırsa bağımlılık filan da yapmaz.eroinle ne alakası var?ben de yıllar önce ağır bir depresyon geçirdim ve kendi kendime atlattım ama çok zor oldu ve hala bazen yaşadıklarımın üzerimdeki etkisini hisedebiliyorum.o zamanlar fakültede ikinci sınıftaydım ve tıp konusunda pek bişey bildiğim de yoktu.keşke psikiatriye gidip muayene olsaymışım.her şeyi çok daha rahat geçirirdim.tabii basit üzüntüler sıkıntılar için kullanılmaz ama gerekliyse de alınır yani.
tibia
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen Kenshin » Pzt Şub 12, 2007 8:35 am

doktor ki o da işini bilen kaliteli bir doktor olmazsa olmaz demedikçe kullanılmaması taraftarıyım. etkileri kadar yan etkileri de oluyor. mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. ailemde ve çevremde pek çok kişi kullandı ve genelde sonuç hüsran oldu. :roll: her insanda bu tip sorunları yenecek irade olduğuna inanıyorum çok gerekmedikçe beyinle savaşma taraftarıyım
Kenshin
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen tibia » Pzt Şub 12, 2007 12:11 pm

bu biraz boğaz ağrısı gibi.normalde antibiyotik kullanmayınca da boğaz ağrısı geçebilir ama iki haftayı bulur.antibiyotik kullanınca ise üç beş günde atlatırsınız.antidepresanlar da ruhsal rahatsızlıkların daha çabuk bitmesine yardımcı oluyor.depresyon kişinin günlük olağan aktivitelerini kısıtlayacak haldeyse bişeyler yapma zamanı gelmiş demek.mesela ben o dönemde günde on yedi saat uyuduğumu bilirim :? hem de bir önceki gün uykusuz kalmadığım halde.kaç gün uyanamadığım için öğleden önce okula gidemedim.bi de kendimi yemeğe vermiştim paso bişeyler yiyip duruyodum.normalde depresyonda uykusuzluk ve iştah azalması olur ama atipik depresyonda yani benim yaşadığımda tam tersi oluyor.hala düşündükçe kızarım kendime niye yardım almadım diye.
tibia
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen miarosa » Pzt Şub 12, 2007 9:20 pm

Depresyon ciddi bir durumdur ve profesyonel yardım almadan atlatıması zordur.
Kullanıcı avatarı
miarosa
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Re:

Mesajgönderen Curiousity » Sal Şub 13, 2007 12:20 am

miarosa yazdı:Depresyon ciddi bir durumdur ve profesyonel yardım almadan atlatıması zordur.

Tibia ve Miarosa'ya kesinlikle katılıyorum..

Mutlaka okumuşsunuzdur ya da duymuşsunuzdur. Lustral veya Xanax gibi ilaclara nazaran, Cipram, Cipralex, Prozac gibi son kuşak sayılan antidepresanlar daha hafif ilaclardır. Psikiyatrınız size bir antidepresan reçetelemişse mutlaka onun kontrolüyle bir dönem kullanmanız gerekiyor. Nihayetinde bu ilaclarin en temel ozelligi vücudumuzun üretemediği hormonların üretilmesine yardımcı olup depresyonu daha kolay atlatmamıza yardımcı oluyorlar. Hatta Cipralex'in migren agrıları icin bile recetelendigini biliyorum.
Ote yandan, bu depresyon hırkasından sadece ilacla kurtulamadığımızı, ayrıca psikoterapiyle beraber bir kombinasyon gerektigini söylemeden de gecemeyecegim.
Kullanıcı avatarı
Curiousity
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen tuanna » Sal Şub 13, 2007 12:22 am

ilacın hertürlüsüne karşı bir insanım ben başım ağrıdığında bile ilaç almam.kullanmmaya çalış canım başka çözümler varsa dene bunu en son çözüm olarak uygula...geçmiş olsun canım
Kullanıcı avatarı
tuanna
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen unforgiven » Pzr Şub 18, 2007 10:30 pm

Ben cipralex damla kullandım önce fakat resmen sinir krizleri geliyordu acayip kötüydümidoktor hapa geçceği zaman olanları sölediğimde lustral verdi 2 kutu falan içtim..çok acıktırıyodu beni,baya bi kilo aldım,öss zamanı içmiştim acayip dinç tutuyodu geceleri uyumak ne kelime oturduum yerde duramıyodum bütün vücüudumda fazladan bi enj birikmesi oluyordu resmen ,tüm hücrelerimde bi uyuşma hissediyodum ya hareketsiz duramıyodum :oops: sınavdan sora direk kestim istemedim kullanmak ama birden bırakmakta iyi gelmedi kullananlar azaltarak bırakın lütfen zaten doktorlarda öle diyor...Benim duyduğum kadarıyla doktorlar çoğunlukla lustral yazıyormuş..aslında en iyisi hiç kullanmamak ama insan başka çıkış yolu bulamıyor bazen :(
Kullanıcı avatarı
unforgiven
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen idil444 » Prş Mar 15, 2007 4:59 pm

kızlar anladığım kadarıyla bazılarınızın antidepresanlarla hoş anıları olmamış pek :)
söyle düşünelim

beynimizd ebizim bir organımız değil mi
her organımız gibi beynimiz de yaşadığımız stres etkenlerinden dolayı yorulabilir hastalanabilir. tabiri caizse bazı teller birbirine değmekte zorlanabilir ya da fazla içiçe geçmiş olabilir. bu antidepresanlar ki psikiyatr kontrolünde verilmelidir, bu akımların daha sağlıklı işlemesini sağlar. ve tabi ki tedavide kolaylık.

ama yok ben hiç ilaç taraftarı değilim diyorsanız
psikolog en iyi ve belki de en kalıcı çözüm olabilir.

sonuçta ilaç kullanan ya da psikologa giden biri deli mi oluyor ? hayır tabi ki de. yorulmuş beynimizi dinlendirme şansımız olur böylece fena mı:)
Kullanıcı avatarı
idil444
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen idil444 » Prş Mar 15, 2007 5:01 pm

bir de şu var ki çok önemli.
antidepresanlar öle 1-2 haftada hemen etki yapmazlar. e bazıları çabuk etki sağlar bazıları daha geç. hepsinin tesiri ve belirtileri farklı olabilir.

ama kendi kafamıza göre başlayıp kendi kafamıza göre bırakmak hiç mi hiç sağlıklı olmaz. daha da beter bir sonuçla karşılaşabiliriz.

haberiniz olsun :wink:
Kullanıcı avatarı
idil444
BaKımLı
BaKımLı

Re: anti-depresanlar

Mesajgönderen zeynep87 » Pzr Oca 06, 2008 2:28 pm

kızlar sakın ama sakın ilaçları birden bırakmayın ben 4yıldır pisikiyatriste gidiyorum ve 4yıldır ilaç kullanıorum en ağırından başladım ama doktorumun bana tek dediği şey ilaçlarını pat die kesme çünkü insanda daha kötü etki yapıor bu konuda bana soru sorabilirsiniz en az psikiyatrist kadar tecrübem var emşn olun ;)
Kullanıcı avatarı
zeynep87
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen seda111 » Pzr Oca 06, 2008 2:47 pm

zeynep87 yazdı:kızlar sakın ama sakın ilaçları birden bırakmayın ben 4yıldır pisikiyatriste gidiyorum ve 4yıldır ilaç kullanıorum en ağırından başladım ama doktorumun bana tek dediği şey ilaçlarını pat die kesme çünkü insanda daha kötü etki yapıor bu konuda bana soru sorabilirsiniz en az psikiyatrist kadar tecrübem var emşn olun ;)

Bende 2 yıla yakın lustral içtim ve artık bırakmk için yarım yarım iciyordum 2 ay önce bıraktım. Ama çok hafif derecede iyi hissetmiyorum 1 haftadır. Doktoruma gidicem hafta içi. Aslında içmek istemiyorum ama...
Kullanıcı avatarı
seda111
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen zeynep87 » Pzr Oca 06, 2008 3:08 pm

seda111 yazdı:
zeynep87 yazdı:kızlar sakın ama sakın ilaçları birden bırakmayın ben 4yıldır pisikiyatriste gidiyorum ve 4yıldır ilaç kullanıorum en ağırından başladım ama doktorumun bana tek dediği şey ilaçlarını pat die kesme çünkü insanda daha kötü etki yapıor bu konuda bana soru sorabilirsiniz en az psikiyatrist kadar tecrübem var emşn olun ;)

Bende 2 yıla yakın lustral içtim ve artık bırakmk için yarım yarım iciyordum 2 ay önce bıraktım. Ama çok hafif derecede iyi hissetmiyorum 1 haftadır. Doktoruma gidicem hafta içi. Aslında içmek istemiyorum ama...

canım bence doktorunun önerisiyle bıraktıysan yine onun önerisiyle başla çünkü boşyere 6sene okuyupbide üzerine 2sene ihtisas yapmıolar ilaç içmeyi bende sevmiorum 4yıldır kullanıorum ama grip olunca antibiyotikleri düzenli alıyosam bunlarıda almak zorundayım zaten bnm bildiim kadarıyla lustral çok ağır bi ilaç deil ve bitkisel
Kullanıcı avatarı
zeynep87
BaKımLı
BaKımLı

Re:

Mesajgönderen bossnes » Pzr Oca 06, 2008 3:28 pm

tibia yazdı:bu biraz boğaz ağrısı gibi.normalde antibiyotik kullanmayınca da boğaz ağrısı geçebilir ama iki haftayı bulur.antibiyotik kullanınca ise üç beş günde atlatırsınız.antidepresanlar da ruhsal rahatsızlıkların daha çabuk bitmesine yardımcı oluyor.depresyon kişinin günlük olağan aktivitelerini kısıtlayacak haldeyse bişeyler yapma zamanı gelmiş demek.mesela ben o dönemde günde on yedi saat uyuduğumu bilirim :? hem de bir önceki gün uykusuz kalmadığım halde.kaç gün uyanamadığım için öğleden önce okula gidemedim.bi de kendimi yemeğe vermiştim paso bişeyler yiyip duruyodum.normalde depresyonda uykusuzluk ve iştah azalması olur ama atipik depresyonda yani benim yaşadığımda tam tersi oluyor.hala düşündükçe kızarım kendime niye yardım almadım diye.

kesinlikle katılıyorum.
yıllardır panik atak hastasıyım..ilk paniğimi yaşadıgımda çok korkmuştum ve kesinlikle beynımle yada terapiyle çözebileceğim bir şey değildi cunku o an kendini zaten yeterınce güçsüz hissediyorsun,ancak güçlü insanlar beynini kullanabilir,eger o anda cok güçsüzsen zayıfsan antidepresanlar en azından güç toplamana yardımcı olur.bir süre kullandıktan sonra ise doktorumla beraber ilacı bıraktım...
yanı gerektiğinde bu ilaçların da kullanılması lazım.hadi belki panik atagı ilaçla 2 3 haftada yenebilmene ragmen ilaçsız 1 2 ayda yenebilirsin ama ya şizofreniyi?ya obsesif kompulsif bozuklukları? allah hepimizden uzak tutsun ancak bu gibi ruhsal rahatsızlıklar ilaç da neymi,ş canım! edalarında çözülmez arkadaslar.modern tıbba daha büyük saygı duyulması gerektigini düşünüyorum :innocent:
Kullanıcı avatarı
bossnes
Banlandı

Re: Re:

Mesajgönderen zeynep87 » Pzr Oca 06, 2008 6:26 pm

bossnes yazdı:
tibia yazdı:bu biraz boğaz ağrısı gibi.normalde antibiyotik kullanmayınca da boğaz ağrısı geçebilir ama iki haftayı bulur.antibiyotik kullanınca ise üç beş günde atlatırsınız.antidepresanlar da ruhsal rahatsızlıkların daha çabuk bitmesine yardımcı oluyor.depresyon kişinin günlük olağan aktivitelerini kısıtlayacak haldeyse bişeyler yapma zamanı gelmiş demek.mesela ben o dönemde günde on yedi saat uyuduğumu bilirim :? hem de bir önceki gün uykusuz kalmadığım halde.kaç gün uyanamadığım için öğleden önce okula gidemedim.bi de kendimi yemeğe vermiştim paso bişeyler yiyip duruyodum.normalde depresyonda uykusuzluk ve iştah azalması olur ama atipik depresyonda yani benim yaşadığımda tam tersi oluyor.hala düşündükçe kızarım kendime niye yardım almadım diye.

kesinlikle katılıyorum.
yıllardır panik atak hastasıyım..ilk paniğimi yaşadıgımda çok korkmuştum ve kesinlikle beynımle yada terapiyle çözebileceğim bir şey değildi cunku o an kendini zaten yeterınce güçsüz hissediyorsun,ancak güçlü insanlar beynini kullanabilir,eger o anda cok güçsüzsen zayıfsan antidepresanlar en azından güç toplamana yardımcı olur.bir süre kullandıktan sonra ise doktorumla beraber ilacı bıraktım...
yanı gerektiğinde bu ilaçların da kullanılması lazım.hadi belki panik atagı ilaçla 2 3 haftada yenebilmene ragmen ilaçsız 1 2 ayda yenebilirsin ama ya şizofreniyi?ya obsesif kompulsif bozuklukları? allah hepimizden uzak tutsun ancak bu gibi ruhsal rahatsızlıklar ilaç da neymi,ş canım! edalarında çözülmez arkadaslar.modern tıbba daha büyük saygı duyulması gerektigini düşünüyorum :innocent:

sana kesinlikle katılıorum neslihancım panik atağın veya depresyonun başlamasının çok ufak belirtileri oluyo başta insanın kendisi bile farkedemio ben ilaç kullanıorum evet çok ağır ilaçlarda kullandım ama bundan utanmıorum çünkü herkesin başına gelebilicek bi durum bu vücudun bir tepkisi. zaten ii bir psikiyatıra gittiğinizde ilacı biraz kullanınca sizden kan tetkiki ister bu kan tetkikinde vücudunuzdaki serotonin hormonuna bakarak ilacı kesmek veya devam etmeye karar verir buna asla kendiniz karar vermeyin çoğu insande 1kere içtim düzeldim die bi düşünce var bu kesinlikle yanlış bu ağrı deil çünkü sizin sinir sisteminizle ilgili bi rahatsızlık bu yüzden kesin ilaçlarınızı doktor kontrolünde kullanmalısınız yoksa daha büyük depresyonlar travmalar geçirebilirsiniz
Kullanıcı avatarı
zeynep87
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen bossnes » Pzt Oca 07, 2008 12:28 am

zeynep87 yazdı:sana kesinlikle katılıorum neslihancım panik atağın veya depresyonun başlamasının çok ufak belirtileri oluyo başta insanın kendisi bile farkedemio ben ilaç kullanıorum evet çok ağır ilaçlarda kullandım ama bundan utanmıorum çünkü herkesin başına gelebilicek bi durum bu vücudun bir tepkisi. zaten ii bir psikiyatıra gittiğinizde ilacı biraz kullanınca sizden kan tetkiki ister bu kan tetkikinde vücudunuzdaki serotonin hormonuna bakarak ilacı kesmek veya devam etmeye karar verir buna asla kendiniz karar vermeyin çoğu insande 1kere içtim düzeldim die bi düşünce var bu kesinlikle yanlış bu ağrı deil çünkü sizin sinir sisteminizle ilgili bi rahatsızlık bu yüzden kesin ilaçlarınızı doktor kontrolünde kullanmalısınız yoksa daha büyük depresyonlar travmalar geçirebilirsiniz

senın doktorun senden kan tetkiki istedimi canım? ben 3 tane doktor değiştirdim hiçbiri böle bişi istemedi benden..gerçi bi türlü dogru doktoru bulabilmiş değilim ya boşa para yatırıyorum gibi glio bazen doktorlara... :?
Kullanıcı avatarı
bossnes
Banlandı

Mesajgönderen zeynep87 » Pzt Oca 07, 2008 5:13 pm

ilaç kullandıktan 1yıl kadar sonra istedi canım. Benim doktorum işinde çok uzman ve çok titiz belki o yüzden olabilir ama eğer doktora gidiyorsan bence bu dediğimi bi sor çünkü gereksiz yere fazla doz ilaç almakta gereksiz
Kullanıcı avatarı
zeynep87
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen zeynep87 » Pzt Oca 07, 2008 5:16 pm

x yazdı:geçen mayıs ayından beri doktor tavsiyesiyle lustral ve desyrel kullanıyorum.
asgari kullanım süreleri 6 aymış, şu an azalttık, gelecek aya keseceğiz. şimdiye kadar 6 kilo kadar aldım ama 4 kilosunu geri verebildim.kilolarımdan kurtulmamı da hayatta daha büyük sıkıntıların olduğunu anlamama borçluyum.
7 ay öncesinde, içimden sürekli ağlamak geliyordu, odamdan dışarı çıkamıyordum, ölmek istiyordum; kendi kendime atlatabileceğim bir durum olmadığını, uzun bir mücadele sonucu anladım.her şey yolundaydı ama ben yine de ağlamak istiyordum. :crybaby:
kilo almak nedir ki, kendini kaybettikten sonra. ;)

keşke doktoruna baştan söyleseydin kilo yapmayan bir ilaç verseydi çünkü antidepresanların çeşitliliği çok fazla mesela alkolle bazıları alınıo ama bir çoğu alınmıo doktorunuza bunları sorabilirsiniz ama sen kilonu vermişsin bir sorun yok ;)
Kullanıcı avatarı
zeynep87
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen bossnes » Sal Oca 08, 2008 1:32 am

walla sakın alıp da denemeyın ama prozac la 8 kilo verdim .... allah depresyona sokmasın da kilolu olmaya bile razıyım
Kullanıcı avatarı
bossnes
Banlandı

Mesajgönderen gilda46 » Sal Oca 08, 2008 3:40 am

öncelikle bilmemiz gereken şey antidepresanların çocuk oyuncağı olmadığı. en hafifi bile beynimizdeki kimyasalları değiştirir, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmaları gerekir.
biyoloji bilgisi zayıf olanlar için hatırlatalım. beynimiz pek çok sinir hücresinden oluşur. bu hücrelerin arasında boşluklar vardır. bu boşlukların arasında iletimi sağlayan ise nörotransmitter maddelerdir. bu maddelerdeki dengesizlik sinir hastalıklarına yol açabilir.
bu bilgiler ışığında baktığımızda, rahatsızlık geçirdiğimiz kanısına vardığımız ya da yakınlarımız tarafından ikaz edildiğimiz durumlarda bir doktora görünmeliyiz. ilaç tedavisine başladığımız takdirde yarım bırakmamalıyız. düzenli olarak doktora görünmeye devam etmeliyiz. ilacı yine doktor kontrolünde bırakmalıyız. tedavi uzun sürse de yılmamalıyız, çünkü en hafif rahatsızlığın tedavisi 6 aydan başlar. yan etkiler olabilir, ancak lütfen bunları kafamıza takmayacak kadar irade sahibi olalım.
bir de söz etmek istediğim şu var, genelde yapılan bir hata; doktor değiştirmek. tedaviye cevabı hemen almak istiyoruz, kendimiz iyiye gittiğimizi hissetmezsek tedaviyi kesiyoruz. bir kere aklınızda bulunsun, psikiyatride değişik teknikler vardır, her doktor aynı tedaviyi uygulamaz, aynı yoldan gitmemesi size yararlı olmayacağı anlamına gelmez. bir yola girince sabredin lütfen, sonuna kadar götürün tedavinizi. tabii ki öncelikle iyi araştırın gideceğiniz doktoru, güven duyun. ve bir doktora gidince de hatırlayın,yıllarca okudu bu insan, bizim psikiyatri hakkında sahip olduğumuz fikirler hiçbirşey :)
arkadaşlar bunları yıllarca bu hastalıklarla uğraşmış bir insan olarak yazıyorum. henüz gencim ama ailemden de gelen kötü genetik kodların etkisi ve nahoş olan aile ortamımın katkısıyla çok fazla şey yaşadım. anafranil, lustral, seroquel, lamictal, cipram, sülpir bugüne kadar kullandığım ilaçlar. ve inanın ki daha küçük bir çocukken eşikten döndüm,obsesif kompülsif bozukluk ve depresyon yaşıyordum, lise çağında tekrar depresyona girdim, şu anda ise anksiyete bozukluğum var. bu benim kontrolümde değil. kontrol edemiyorum hiçbir şekilde, güzel bi hayatım var ve asla böyle bozulsun istemedim. seneye mühendis çıkacağım, düzgün bir hayat kurmak için çabalıyorum, kafam bir de bu bozukluklarla bulansın hiç istemedim. bazen ışığı kaybediyoruz ve işin kötüsü yolu karanlıkta bulamıyoruz. izin verin de bir doktor sizin yolunuza ışık tutsun da toparlanın. sonrasını siz güçlenince getirirsiniz.
gilda46
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen allure » Sal Oca 08, 2008 11:06 am

Gilda'ya katılmamak elde değil. Kızlar çoğu insan antidepresanları yanlış kullanıyor.En ufak bir sıkıntısı olsa bitkisel deyip bir antidepresan alıyor. Ama bunları doktor kontrolünde kullanmak gerek. gilda'nın dediği gibi beynimizdeki kimyasal sıvılarla alakalı.. Gilda daha iyi anlatır diye düşünüyorum. :roll:
Benim çevremde ilaç tedavisi görenlerin çoğu kendini iyi hissettiğinde ilaç kullanmayı bırakıyor. Bu yapılabilecek en kötü yanlış. Tedavi süreci insanın kendini iyi hissetmesiyle bitmiyor... Ve kızlar lütfen unutmayalımm: Ne doktorlar, ne ilaçlar en önemlisi kendi içinizdeki güç!.. İnsana en fazla kendisi yardım edebilir unutmayın başka "ben" yok ;)
Kullanıcı avatarı
allure
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen zeynep87 » Sal Oca 08, 2008 9:49 pm

sanırım ben yanlış anlaşıldım bende insanların durduk yere almalarını önermiyorum sadece birden ilaç kesmenin insana daha çok zarar vericeğini düşünüyorum. bende 14yaşından beri ilaç kullanıyorum şu an 21 yaşındayım ve en ağır kabul edilen zanax ı bile kullandım ama bunların hepsi doktor kontrolündeydi bence ilaç kullanma bilinci henüz toplumumuzda gelişmedi ben bunu sölemek istemiştim
Kullanıcı avatarı
zeynep87
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen allure » Çrş Oca 09, 2008 11:15 am

zeynep87 yazdı:sanırım ben yanlış anlaşıldım bende insanların durduk yere almalarını önermiyorum sadece birden ilaç kesmenin insana daha çok zarar vericeğini düşünüyorum. bende 14yaşından beri ilaç kullanıyorum şu an 21 yaşındayım ve en ağır kabul edilen zanax ı bile kullandım ama bunların hepsi doktor kontrolündeydi bence ilaç kullanma bilinci henüz toplumumuzda gelişmedi ben bunu sölemek istemiştim

Sana birşey demedik canım, genel konuşuyoruz, bilmeyenler için ;)
Kullanıcı avatarı
allure
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen bossnes » Cmt Oca 12, 2008 7:24 pm

canım cok cok geçmiş olsun:( gerçekten cok üzüldüm başına gelenlere allah bir daha yaşatmasın insallah..ama ben doktoruna cok kızdım.onu şikayet etmeyi düşünmüyor musun acaba? sonucta yanlış bir teshis koymuş yanlış tedavi uygulamış sonucları da resmen saglıgını kaybetmişsin...başkaları da senın durumunu yaşayabilir o doktor yuzunden.bence bu konuya eğilmelisin tazminat bile alırsın
Kullanıcı avatarı
bossnes
Banlandı

Mesajgönderen gilda46 » Pzr Oca 13, 2008 12:09 am

sifurek,
çok geçmiş olsun, başına gelenler gerçekten çok korkutucu. allah korusun, umarım bundan sonra sağlıklı bi yaşama devam edersin. :bye:
gilda46
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen melis25 » Pzr Oca 13, 2008 11:59 pm

sifurek büyük geçmiş olsun.
melis25
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen bunny » Cmt Oca 19, 2008 12:26 pm

zeynep87 yazdı:
seda111 yazdı:
zeynep87 yazdı:kızlar sakın ama sakın ilaçları birden bırakmayın
canım bence doktorunun önerisiyle bıraktıysan yine onun önerisiyle başla çünkü boşyere 6sene okuyupbide üzerine 2sene ihtisas yapmıolar ilaç içmeyi bende sevmiorum 4yıldır kullanıorum ama grip olunca antibiyotikleri düzenli alıyosam bunlarıda almak zorundayım zaten bnm bildiim kadarıyla lustral çok ağır bi ilaç deil ve bitkisel

Canım alınmazsan bi düzeltme yapacağım. Benim ablamda psikiatride uzmanlık yapıyor ve uzmanlık süresi 2 değil 5 yıl.
Aynı zamanda bende de major depresyon var ve kesinlikle ilaçsız atlatılabilecek birşey değil. Uzaktan insanlar yok böyle şeyleri kendin çözebilirsin, yok ilaç bağımlılık yapar filan derler ama alakası yok. Bu durumlar beynin kimyasıyla , çalışmasıyla ilgili. Karaciğer yetmezliğini, böbrek taşını nasıl düşünce gücüyle geçiremiyorsak psikiatrik hastalıkları da geçiremiyoruz. Bahsettiğim şeyler öyle iki gün canının birşeye sıkılması değil. İnsanlar bazen depresyonu bu şekilde anlıyorlar. Gerçek depresyon bu değil ve tıpkı diğer hastalıklar gibi ilaçsız geçmiyor.Ben çok ağır tedaviler aldım çünkü iki defa intihara teşebbüs ettim. Şimdi bundan utanmıyorum. gerçekten kendimde değildim ve ancak uzun bir tedaviyle biraz normalleştim. hatta hocaları bile şaşırmıştı ne inatçı depresyonmuş diye. :oops:
Kullanıcı avatarı
bunny
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen silent » Cum Şub 22, 2008 10:52 pm

slm arkadaşlar depresyonun ciddiye alınması gereken bir durum olduğunu düşünüyorum.Bazı insanlar psikiyatrik sorunların önemsiz olduğunu hekim kontrolüne ilaç tedavisine ihtiyaç olmadığını moralle bu işin çözüleceğini düşünüyorlar ama öyle değil.Sonuçta vücut kimyası bozulduğu için bunu dengeleyecek ilaçlar kullanmak ve psikoterapi kaçınılmaz .özellikle ağır depresyon vakalarında.fakat ilaçların düzenli kullanılması ve ve yine hekim önerisiyle azaltılarak bırarakılması gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
silent
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen kitimini » Cmt Nis 05, 2008 9:25 am

bana da doktorum depresyon tanısı koydu lustral ve xanax verdi.alışverişten bile zevk almayıp çıkmıyodum kızlar ve inanılmaz bi kararsızlık nerdeyse makinaya şu bardağı koysammı yoksa elimde yıkasammı die bayaa düşünüodum,makina o sürede bulaşığı bitirirdi yani.biraz hareketlendim sonuç ne .çok kilo almıştım şimdi diyet fln onu da veriyorum diş tedavisine de başladım kısa zamanda iyi geldi yanlız içimden gülmek gelio sürekli.bakalım sonu ne olacak daha ilk hafta.
Kullanıcı avatarı
kitimini
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen wings » Cmt Nis 05, 2008 2:37 pm

Tümbukonudan muzdarip arkadaşlara geçmiş olsun diyorum.Sayfaların başında okuduklarıma inanamadım.PSİKİYATRİ denen bir ana bilim dalı var.Dolayısıyla rahatsızlığı olan insanlar buraya baş vurup tedavi olurlar.Oradada doktor denen altı yıl okumuş üzerinede ihtisas yapmış insanlar var.Siz onlardan daha iyimi bileceksiniz.İlacınız yan etki yaptıysa ve siz onu kullanmak zorunda iseniz dr a danışıp ya ilaç değişikliği yada bir süre takip edilmesini söyliyecektir.Böyle cahil cahil yazılan cümleler insanları yanlış yönlendirmekten başka bir şey değildir.Lütfen bilimden ayrılmayalım başkalarının kullandığı yan etki yaptığı ilaçlara takılmayalım.Gerekli ise tadavi olalım akıl sağliğı bence her şeyden daha önemli.
wings
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen angel123 » Sal Haz 10, 2008 2:10 am

bir aralar ben de kendimi kötü hissediyordum,olur olmaz herşeye ağlıyor,alıngan davranıyor,herşeye sinirleniveriyordum.doktorum bana seralin adlı bir anti depresan verdi,şimdi kullanıyorum hala ve gerçekten beni rahatlattığını düşünüyorum.merak ettim,aranızda anti depresan kullanan var mı? :type: :?:
Kullanıcı avatarı
angel123
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen karmenas » Sal Haz 10, 2008 1:54 pm

Doktor vermişse kullanılmalıdır.Bu konu ile ilgili tartışma yerinin burası olmaması gerekir arkadaşlar..bu asprin değil ki beyninizi etkileyen önemli ilaçlar..
Kullanıcı avatarı
karmenas
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen drangela » Cum Tem 25, 2008 1:52 am

sifurek yazdı:çok ama çok tehlikeli ilaçlarlar; ve uyarıyorum kesinle doktor kontrolü altında alınması gerekiyor. doktorun ise bence uzun süren tektikler sorası bu ilaçları vemesi gerekiyor, ve gerekliyse kesinlikle kullanılması gerekiyor, evet uyku hali kilo alımı sersemik dikkat dağınıklığı uzun süreli kullanımlarda karaciğer harabiyeti, ciltte eksema yapabilir ama akıl sağlığı inanın çok önemli yoksa çok çok kötü bir sonla karşılaşabilirsiniz. tedavi olmayan depresyon majör deprosyana, majör deprosyonsa maniye dönüşür, ilerlerse psikoz geçirirsiniz ve yolun sonu paranoid tip şizofrenidir. :roll:

başınmdan geçen olayı anlatıyım, istanbul teknik üniversitesi mimarlık bölümü onur öğrencilerindenim; ailemde psikolojik rahatsızlığı olan tek bir allahın kulu yok, yani akıl sağlığım herhangi bir genetik riskte taşımıyor. şayet yazın kafayı üşütmesydim 3,5 yılda itü bitirrmiş olucaktım, necmettin erbakan bir ben ikiydim :lol: :lol: :lol:

bana neler oldu?
bu yaz oldukça hafif bir depresyon geçiriyordum, önceleri ailemin sözünü dinlemedim yok benim bişeyim deyip psikolağa bir süre gitmedim, sonra gittim ve ilk görüşmede doktorum majör depresyon tanısı koyup prozac, lustral kmobosunu dayadı ve beynimdeki dopamini dengelemek için zepraxa largacil gibi hiç bir ilaç yazmadı.

antidepresanlar dopamin artırıcıdır dopamin ise kafayı yedirici, ilaçları 15 gün kullandım, ardından, psikoloğumun müthiş ilaçlarınında katkılarıyla üç gün üç gece halisilasyon(bu dopamin normalinin 4 katına çıktığında olur), en son polisten kaçıyordum; ve ailem beni erenköy ruh sinire yatırdı, 10 gün kaldım, ekt tedavisi görmedim ama inanın çok zor bişey.

acilden girdiğim için 3 gece katatoniklerle kaldım bol bol akineton iğnesi, korku, sonra heyete çıktım, 7 günde normal hastalarla kaldım, yanlış tedavi edildiğim söylendi ve psikotik manik depresyon teşhisi kondu. manik depresifler prozac ve lustral kullanmazmış daha hafifi antidepresanları, dopamin dengeleyicilerle kullanırlarmış. evet iyileştim ama inanın insanda izi kalıyor bu gördüğüm gerçek mi değil mi, duyduklarım gerçek mi değil mi üç ay kadar sayıkladım, okulum bir dönem uzadı artık normal 4 yıllık mezun olucam işin komiği resmen psikoloğumun katkılarıyla şizofreniyi gördüm, şükürler olsun ki akuttu...

sizlerede tavsiyem iyi bir psikolağa gidin ve ilk seanstan ilaç dayamasın ne olduğunuzdan emin olsun, yoksa benim yaşadıklarımı hatta belki daha kötüsünü yaşayabilirsiniz. kilo aldım mı malesef 5 ayda 13 kilo aldım ama napıyım, kendimi topladımya o bana yetiyor. birde ilaçları kesinlikle kafanıza göre kullanıp kafanıza göre kesmeyin psikolojik ilaçlar kademe kademe kesilir. şuan sadece 5 mg lık zyprexam kaldı onu her gece alıyorum...

bu ilaçlar konusunda ve psikoljik rahatsızlıklar konusundabaşka merak ettiğiniz şeyler varsa cevaplayabilirim, 5 aydır içim dışım psikoloji oldu, bu konulara merak saldım çekinmeyin sorun :roll:

evet canım yasadıgın rahatsızlıgı anlıyorum, nasıl bir ruh haline girdiğini az cok kestirebiliyorum fakat bircok cümlende yanlış ifade kullanmıssın deginmeden gecemedim. öncelikle bilmeni isterim ki 5 ay psikoloji ile ilgilenmen bu konu hakkında herseyi bildiği göstermez. özellikle bilgi kaynagı olarak interneti kullandıysan. basıan gelen üzücü bir olay fakat bir gercek ki önceden kestirilemez. bunu sana o ilaçları yazan doktorunda ifade etmiştir eminim. anti depresan ilacların yan etkisi olarak mani görülebilir. özelliklede GENETİK yatkınlıgı olan bireylerde. ailende psikiyatrik rahatsızlık olmaması genetik mirasının saglam oldugunu göstermez. ayrıca bu basına gelen olayı antidepresan değil de bir öksürük ilacı içsen bile yasayabilirdin. dediğim gibi bu bir genetik yatkınlık konusu ve bunu tetikleyen bir sürü etmen var. ayrıca eminim ismini duymussundur BİPOLAR bozukluk bazen mani nöbeti ile bazen depresyon nöbeti ile baslar. ve bipolar bozukluk depresyon ile baslıyorsa bunu majör depresyondan ayırmak son derece zordur.
sana tavsiyem insanlara yanlıs bilgiler aktararak korkutma. bu gibi bir olayı paylasabilirsin ama kendi kendine uzmanlık yorumları yapmaya kalkısman pek hos değil. bu iş için 6+5 yıl egitim alan insanlar var ve inan senin 5 ayda gösterdiğin performansı 1 ayda göstermek zorundalar. yurt dısındaki bir cok insan knedi ülkelerinde türk doktorlar ararken ülkemizde doktorlara bu kadar saygısızlık yapılması gercekten utanc verici. tekrar gecmiş olsun. basımıza gelen seylerle ilgili bir suçlu buldugumuzda her zaman kendimizi daha iyi hissederiz sen gercekten anlıyorum :)
Kullanıcı avatarı
drangela
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen bossnes » Cum Tem 25, 2008 4:01 pm

bende de panik bozukluk var...ilk basladıgında gün içinde defalarca panik atak geçiriyordum...buna depresyon+depersonalizasyon sendromu da dahil... ancak allaha şükür şuan da daha iyiyim..panik atak geçirmiyorum geçiricek gibi olsam bile engelleyebiliyorum..depresyonum geçti..depersonalizasyon(yanı kendıne yabancılaşma) zaten anti depresanlarla azalan bir şeymiş oda geçti... 11 aydır ilaç kullanıyorum prozac werdi doktorum....ama hiç kontrole gitmedim hala kullanmaya dewam ediorum bi ara kontrole gitmem lazım sanırım :)
Kullanıcı avatarı
bossnes
Banlandı

Mesajgönderen selnur » Sal Ağu 05, 2008 3:20 pm

arkadaşlar öncelikle size psikolog ve psikiyatrist arasındaki farkı belirtmek istiyorum.
PSİKİYATRİST; 6+5 yıl tıp ve terapi eğitimi almış, bilimsel yolları kullanarak hastalarını tedavi eden insanlardır.

PSİKOLOGLAR ise psikolojik danısmanlık eğitimi almış, tıp eğitimi almamış ,insanları sadece aldığı eğitim ve kişisel becerileri yoluyla dinleyen,yönlendiren ve ikna eden insanlardır. ilaç verme yetkisi yoktur.

maalesef ülkemizde bu ayrım çok iii yapılmıyor. eğer psikolojik bir rahatsızlığınız varsa terapi eğitimi almış bir psikiyatra gitmenizi öneririm. ve eğer doktorunuz size ilaç vermişse bunu harfiyen kullanmanızı doktorunuz bırakmayı uygun görmedikçe bırakmamanızı tavsiye ederim. çünkü antidepresanların etkisi ancak bir yıl içinde ortaya çıkar. beyninizdeki ceratonin hormonu azaldıkça mutsuzluğa ve depresyona yol açar. bu ilaçlar beyninizdeki ceratonin hormonunu artırdğı için depresyonu azaltır hatta yok eder. tabi sadece ilaç değil terapi de almanız lazım. depresyon beyinde biter diyen arkadaşlar, biyolojinizde oluşan bir rahatsızlığı ilaç almadan tedavi edemezsiniz.lütfen birbirimizi yanlış yönlendirmeyeleim. doktorların hakkını yemeyelim.
Kullanıcı avatarı
selnur
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen lightpuding » Sal Ağu 12, 2008 9:04 pm

Şu zamana kadar bir çok anti-depresan kullandım..geçirdiğim rahatsızlıklardan ötürü.maalesef ..keşke hiç gerek kalmasa ..çünkü yaşımız genç önümüzde upuzuuuuunnn ve süprizlerle dolu bir hayat varama kendimize zehir zıkkım etmek için tüm eforumuzu harcıyoruz çoğumuz.bu da dönüp dolaşıyor bizi yapay çözümlere kitliyor..şimdi gene başladım hemde doktor kontrolü olmadan bu kez.İşte bu yaptığım çok büyük hata!
lightpuding
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen bunny » Sal Ağu 12, 2008 9:15 pm

Lightpuding , bence de hata yapmışsın. Bu tür ilaçları doktor kontrolünde kullanman gerektiğini biliyorsun. Daha önceki ilaçlarını kesmeni doktor mu önermişti yoksa sen mi bıraktın almayı? Lütfen bir doktora görün en yakın zamanda. tamam mı? bak kulağını çekerim sonra. Bu yapay bir çözüm değil, tedavi. Elbet bir gün hepsi geçecek ve ilaçlara gerak kalmayacak ama bunun için doktorunu dinlemen gerek.
En kısa zamanda psikiatriste gidiyorsun, tamam mı tatlım?
Kullanıcı avatarı
bunny
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen lightpuding » Sal Ağu 12, 2008 9:20 pm

Bunu ben de çok istiyorum ama şu zamana kadar gittiğim psikiyatristler yani önceki tecrübelerimden çok dilim yandı.Her seferinde başa döndüm..yararını görüceğimi bilsem koşa koşa gidicem ama umudum kalmadı hepsi aynı mı ? aralarında gerçekten beni anlayacak biri yok mu ?? uf ..gitmeliyim annem de ısrar ediyor gitmelisin diye ama doğru kişiyi bulmak gerek bu da bir şans..
lightpuding
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen lightpuding » Sal Ağu 12, 2008 9:22 pm

Bu arada belirtiyim şu an prozac kullanıyorum !!
lightpuding
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen bunny » Sal Ağu 12, 2008 9:25 pm

Canım aynı ilaç herkeste aynı etkiyi göstermiyor. Bir sefer ilaç yazdı bitti diye birşey yok psikiatride ne yazık ki. Ben de çok ilaç değiştirdim ama doktor etki göremeyince ya dozunu ya ilacı değiştirir. Sonunda en doğru formülü bulursunuz. Bunun için bir doktora sürekli gitmen gerek. O zaman en baştan başlamazsın. Sendeki değişikliği düzenli olarak takip eder ve daha doğru değerlendirme yapar böylece psikiatristin.
Kullanıcı avatarı
bunny
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen bossnes » Sal Eyl 02, 2008 11:47 pm

lightpuding yazdı:Bunu ben de çok istiyorum ama şu zamana kadar gittiğim psikiyatristler yani önceki tecrübelerimden çok dilim yandı.Her seferinde başa döndüm..yararını görüceğimi bilsem koşa koşa gidicem ama umudum kalmadı hepsi aynı mı ? aralarında gerçekten beni anlayacak biri yok mu ?? uf ..gitmeliyim annem de ısrar ediyor gitmelisin diye ama doğru kişiyi bulmak gerek bu da bir şans..

aynı seyi bende düşünüyorum cnm..priskiyatr lar cok bastan sağma dawranıyorlar sanki...45 dk dolsun da bitsin gibiler..sen konusuyorsun onlar yuzune bakıyor...bende hiç gitmiyorum bi ilk basta 2 kere gidiyorum sonra aylarca ilaca devam..prozac kullanıorum bende ve bir yıl oldu hala kontrole fln gitmedim..bilmiyorum zararı olur mu uzun vade kullanmanın :dontknow:
Kullanıcı avatarı
bossnes
Banlandı

Mesajgönderen drangela » Çrş Eyl 03, 2008 1:02 am

sifurek yazdı:drangela sanırım sizde doktorsunuz, ve beni anlamanız asla mümkün değil zira o hastanede İŞKENCE ile PİŞİRİLECEK olan BENİM BEYNİMDİ sizinkisi değil. hastayım dr desteğiyle yada desteksiz hastalanmamsa inanın bu saatten sonra farketmiyor, ben psikiyatrlardan kurtulduğum için ölesiye mutluyum, zira bir dönemimi nörodolün yanına yan etkisini süpürücü ilacı yazmayan harika türk psikiyatr camiası yüzünden kaybettim 20 gün oturamadım sınavlara giremedim, tedavinin sonu +20 kgcık, uzun lafın kısası tanrı beni psiyatrlardan korusun.

basından gecenleri anlattıgın için pişmanlık duymana gerek yok sanırım. çünkü burda bircok insan birseylerini paylasıyor. beni anlaman münkün değil demişsin. ama bende senin yasadıklarının benzerini yasadım canım. dikkat dagınıklıgım oldugu için antidepresan kullanmaya basladım psikiyatrist denetiminde ve sonucunda manik periyoda girdim. benimde ailemde hiç kimsede psikiyatrik rahatsızlık yok. bende daha önce böyle birsey yasamamıstım.. mani ve depresyonu aynı anda yasadım. her sabah intihar edip aksam hayatı cok sevdiğimden dem vuruyordum. o yüzden seni iyi anlıyorum. içtiğim ilaclar yüzünden bende günlerce kıvrandım durdum. derslerime giremedim. okulu bırakmayı düşündüm. UMARIM HAYATIN BOYUNCA ALLAH SENİ TEKRAR PSİKİYATRİSLERLE KARSILASTIRMAZ. ama ben onlar sayesinde hayat tekrar döndüm.
bu arada bircok kez elektro sok uygulanısına katıldım. o uygulama o kadar kolay yapılan birsey değil. kardiyolag, gögüs hast uzmanı ve anestezi uzmanı onayı olmadan yapılmaz ve genel aneztezi altında yapılır. böyle yapılan yerler oldugunu bilmiyorum.
sanırım biraz fazla alıngan bir yapınız var. üzmek için yazmamıstım hiçbirseyi. istemeden sanırım öyle bir durum olustu. özür dilerim.
Kullanıcı avatarı
drangela
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen cupcake82 » Cmt Eyl 13, 2008 2:35 pm

Kızlar Prozac reçetesiz satılıyor mu ? Ben bi süre ara vermiştim kullanmaya devam etmeyi düşünüyorum da.Eger reçetesiz satılmıyorsa gidip yazdırıcam :confused:
Kullanıcı avatarı
cupcake82
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen ayseayse » Cmt Eyl 13, 2008 3:03 pm

arkadaşlar tamamen merakımdan soruyorum.panik atak,depresyon yada diğer psikolojik hastalıklar,insanın yasadıgı olaylar neticesinde mi oluyo yada narin-kırılgan kişilerde mi?var mı yani bi nedeni?bi de ilaç mı tek çözüm,terapiyle filan cözümlenebiliyo mu?
Kullanıcı avatarı
ayseayse
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen cupcake82 » Cmt Eyl 13, 2008 7:34 pm

ciiden yazdı:Kızlar Prozac reçetesiz satılıyor mu ? Ben bi süre ara vermiştim kullanmaya devam etmeyi düşünüyorum da.Eger reçetesiz satılmıyorsa gidip yazdırıcam :confused:

Bilen yok mu kızlar ? :confused:
Kullanıcı avatarı
cupcake82
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen bossnes » Cmt Eyl 13, 2008 7:49 pm

ciiden yazdı:
ciiden yazdı:Kızlar Prozac reçetesiz satılıyor mu ? Ben bi süre ara vermiştim kullanmaya devam etmeyi düşünüyorum da.Eger reçetesiz satılmıyorsa gidip yazdırıcam :confused:

Bilen yok mu kızlar ? :confused:

cnm reçetesiz satılıyor.genelde anti depresanlar reçetesiz satılıyor.... neden tekrar başlamak istiyorsun?bende prozac kullanıorum da merak ettim.
Kullanıcı avatarı
bossnes
Banlandı

Sonraki

Dön Sağlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir