Idrar Yolu Enfeksiyonu

Moderatörler: luthien, muhendis

Idrar Yolu Enfeksiyonu

Mesajgönderen Marmaris » Çrş Kas 24, 2010 4:49 pm

2-3 hafta önce türkiyedeyken daha önce bilmedigim bi agriyla karsilastim.
iki kez bi kac saat sancisini cektikten sonra gecti, hap alarak. regl olacagim döneme yakin oldugu icin, ben herhalde onunla alakasi var dedim. sonra gecti.

gecen hafta cuma tekrar bu sancim basladi ve haftasonu artik ölüyorum dedim. böbreklerime kadar giden bi agri, nefes alamama derecesinde kramplar. afedersiniz bi dakikadan sonraki dakikaya tuvaletim geliyor, azicik birsey icmem yeterli. ve o kramplar geldiginde resmen kasiliyorum.
pazartesi olmasini bekledim, doktora gitmek icin. idrar testi yapildi ve mikrop bulundu :confused:
idrar yollarim agir bir sekilde iltihaplanmis :(

simdi pazartesiden beri antibiyotik kullaniyorum. agrilarim devam ediyor, daha gecmedi :(
cok sivi tüketmem gerekiyormuski mikrobu vücut atsin, ama tuvalete cikmakta zorlandigim icin korkuyorumda birseyler icerken.

sicak su torbasi yapsam iyi gelirmi ? emin olamadim iltihap yayilirmi sicaktan :dontknow:

Marmaris
KoKoŞ
KoKoŞ

Re: Idrar Yolu Enfeksiyonu

Mesajgönderen bktbkt » Çrş Kas 24, 2010 7:00 pm

nihancm çok geçmiş olsun canım.aynı şikayetleri bende yasadım cnm.
sıcak su torbası yap ayagının altına göbegine kasıklarına doğru koy canm bişe olmuyor merak etme.bide bol bol su iç ki devamlı idrara cık iltihap vücuttan atılsın.en öenmlisi bol bol su içmek sakın ihmal etme.yoksa vücuttan atman zor oluor.idrara çıkınca yanma hissii kötü biliorum ama su içki vucuttan atılsın.biraz sık dişini hayatım
Kullanıcı avatarı
bktbkt
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen sumuzdas » Prş Kas 25, 2010 7:53 pm

geçmiş olsun. idrar yolu enfeksiyonu zehirlenme belirtileri bile gösterebiliyor. antibiyotik kullanımı da tamamen geçirmeyebiliyor. en önemli şey su içmek. bende yaşamıştım. devam ediyormu bilmiyorum tekrar kontrole gitmedim çünkü. bu başlık çok iyi olmuş, çünkü kadınların çoğu bunu yaşıyor maalesef :dontknow:
.
Kullanıcı avatarı
sumuzdas
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen sere » Prş Kas 25, 2010 9:56 pm

canım antibiyotik tedavisi, bol su ve de en önemlisi genital temizlik. arkadan öne temizlik olmamalı ve tuvaletlerin hijyeni iyi olmalı pamuklu iç çamaşrıları giyilmeli

geçmiş olsun canım böbrek sancısı çok kötüdür
ben de yaşadım ameliyattan önce ama idrar testi yaptırdım sadece kanama çıktı, idrar kültürü istemedi. bakalım gene de yaptırayım bende olabilir, taş mı emin değilim
En son sere tarafından Prş Kas 25, 2010 11:02 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
sere
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen crysanthemen » Prş Kas 25, 2010 10:49 pm

Nihancığım geçmiş olsun senin yaşadığın kadar şiddetli olmasa da senin yaşadıklarına benzer bir durum ben de bayramdan önce yaşadım senin de dediğin gibi regl sancısı gibiydi hatta bende kusma ve mide bulantısı falan oldu,çoğu kişi zehirlendiğimi düşündü.Ultrasona gittim,idrar testi yaptırdım neyseki birşey çıkmadı zannedersem üşütmüşüm.Bir arkadaşın da dediğin gibi genital bölge temizliği çok önemli mutlaka önden arkaya doğru temizlenmeli,kullandığın ped de pamuklu ped olmasına özen göster,sık sık iç çamaşırını ve pedini(3 saatte bir) değiştir,bol temiz su iç,ayrıca mutlaka bir genital bölge temizleyicisi edinmeni öneririm,marketlerde ya da avon ve oriflame'de bulabilirsin(hatta şu an avon'da da oriflame'de de kampanya var)O bölgeni kesinlikle sabunla temizleme.Ben genital bölge temizleyicisi kullanıyorum ve çok memnunum,özellikle regl dönemlerinde çok faydası oluyor.Ayrıca o bölgeni sıcak tutmanı öneririm,sıcak su torbası çok iyi geliyor,ben ağrılarımı sıcak su torbasıyla dindirdim ama reglin ilk günleri kullanman biraz sakıncalı olabilir belki.Mutlaka külotlu çorap giy kışın.Ben sıcaktan nefret ederim,her ne kadar bayılsam da fenalık da bassa külotlu çorap giymeye özen gösteriyorum,inan bir gün giymeyeyim ya da yere çıplak ayak basayım hemen başlıyor sancılarım.
Kullanıcı avatarı
crysanthemen
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen tuucemm » Cmt Ara 11, 2010 4:26 pm

bnm de kronik sistit'im var :pisik:
ozellikle strese grdiim heycanlandiim zamanlarda cosuo mesela tam sinav oncesi iki dkk arayla 4-5 kere tuvalete grp cktiim oluo bi turlu gecmio sanki o cisim var hissi resmen eziyet bi ilac kullanmaya caslamstm o da vucudumda allerji yapnca biraktm sora da bi daha doktora gtmedm cok aksattim aslnda yaa bu basligi gorunce aklima geldi sorun daha buyumeden bi tedavi olmak sart
var mi aranzda bundan muzdarip naptinz bu konuda kzlar???
whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop!
Kullanıcı avatarı
tuucemm
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen cigdemcyylu » Cmt Ara 11, 2010 7:46 pm

arkadaşlar idrar yolu enfenksyonlarında basamak tedavisi uygulayan doktorlar tamamen yanılıyor...ağır bir enfeksyon olmasına ramen düşük güçte antibiyotik kullanımı mantarıda yanında getiriyor ne yazıkki ,hastalığı geçirmediği gibi....

3. veya 4.kuşak kullanılmalı diye düşünüyorum
https://twitter.com/#!/cgdmbr
Kullanıcı avatarı
cigdemcyylu
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen crysanthemen » Cmt Ara 11, 2010 7:59 pm

Bende de sistit var,benim de üşüttüğüm zamanlarda oluyor genelde ya da çok yorulduğum koşturduğum zamanlarda genelde birşey kullanmıyorum bolbol su içip tuvalette oturup çiş yapar gibi o bölgedeki kaslarımı sıkıp bırakıyorum,doktorlar da sistiti olana bayanlara bunu tavsiye ediyorlar.Ama başa çıkamadığım durumlarda CİPRO diye bir hap var onu kullanıyorum,mutlaka çantamda seyahatlerde taşırım.Eskiden Azo-Gastrit diye kırmızı bir hap vardı,o daha etkiliydi aslında.İdrar tahlili de yaptırdım bir şey çıkmadı.Zaten Sistit Kadınların en az %90'ında varmış.O bölgeyi üşütmememiz ve bol su içmemiz lazım.
Kullanıcı avatarı
crysanthemen
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen tuucemm » Cmt Ara 11, 2010 8:05 pm

ole mi diosun cigdos ya aslnda tedavi edilmesi lazm idrar yollari hastalklari tehlikeli biraz bnm babam doktor da o cok kizio ihmal ediosun geldiinde baktiralm die hep useniorm erteliorm fln ole kaldi
crysanthemencm bnmki ole egzerszle fln gecck gbi diil sanrm ya :confused: cipro dediin antibiyotik mi? ne ilaci?
Kullanıcı avatarı
tuucemm
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen cigdemcyylu » Cmt Ara 11, 2010 8:08 pm

canım her enfeksyon tedavi edilmeli... benim düşünceme görede augmentin falan çok düşük geliyor ...cipro gibi veya daha farklıları kullanılabilir
Kullanıcı avatarı
cigdemcyylu
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen tuucemm » Cmt Ara 11, 2010 8:26 pm

korkutuoosunn benii :confused:
saka bi yana pazartesi ilk is doktora gtmek! yazdm ajandama :p
Kullanıcı avatarı
tuucemm
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen cigdemcyylu » Cmt Ara 11, 2010 8:29 pm

korkma tatlııııım gidersin doktoruna 1 haftada çözülür zaten iş:p
Kullanıcı avatarı
cigdemcyylu
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen tuucemm » Cmt Ara 11, 2010 8:47 pm

isalah beybi, tesekkur ediorm ilgine :kissmuch:
Kullanıcı avatarı
tuucemm
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen Marmaris » Cmt Ara 11, 2010 10:57 pm

allaha sükürler olsun su anda birseyim yok, ama o zaman agridan resmen ölüyordum.
benide korkuttular, bir kere bu hastaliga kapilan insanda bir daha tekrarlamasi cok kolay oluyormus dikkat edilmezse :confused:
bu arada ben antibiyotik kullanirken, bir kac gün sonra etkisini gördüm.
hatta bes gün boyunca sabah aksam aldim, dördüncü besinci günü hala gecmeyince, hic gecmeyecek sandim :confused:

bu arada kizlar cok gecmis olsun.

Marmaris
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen melc » Prş Ara 23, 2010 3:03 pm

bugün artık karın ağrılarına ve mide bulantılarına dayanamayıp doktora gittim idrar tahlilinde idrar yollarında iltihap cıktı antibiyotik verdi bolbolda su dediğiniz gibi kızlar inşallah atlatabilirim ama ağrısı dayanılmaz bi ağrı akşam başlıcam hapa off ben eskiden doktorun yolunu bilmezdim yaşlanıyormuyum ne :)
------ MelBaGs.BlogSpoT ------
Kullanıcı avatarı
melc
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen dkmkci » Prş Ara 23, 2010 7:55 pm

nihan, Gecmis olsun canim
tuucemm, Ben de aynen senin gibiyim! Hatta arkadaslarima falan cok garip geliyor surekli wcye gitmem sinav oncesi. sinava bile konsantre olamiyorum dogru duzgun surekli cisim varmis gibi geliyor. usutmusum yine sanirim, sabahlari karnima coook kotu agri giriyor zor uyuyorum tekrar :( bi de ne zaman usutsem, ictigim seyden 10dakika sonra cisim geliyor anlamiyorum neden boyle oldugunu.. ben urispas kullaniyorum etkisi pk yok
Kullanıcı avatarı
dkmkci
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen AdeLinA » Cum Ara 24, 2010 9:36 pm

Marmariscim çok geçmiş olsun canım..
http://www.adelinasstyle.blogspot.com/
Kullanıcı avatarı
AdeLinA
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen espadrilles » Prş Kas 17, 2011 10:06 am

ben son 2 sene içinde 2 kere geçirdim, hatta ilk geçirdiğimde iye olduğunu anlamamıştım ateşim 3 gün boyunca düşmeyip de doktora gidince doktor kendi keşfetti, mikrobun bana verdiği 40 derece ateşle boşuna ağrı kesici ateş düşürücü alıyormuşum :laugh: çocukluktan kalan bir hassasiyetim var en ufak bişeyden mikrop kapıyorum malesef eskiden hiç su içmezdim ama 2 senedir çok dikkat ediyorum bundan korunmak için şunları yapmanız gerekiyor kızlar:
- bol su içmek (ciddi anlamda) ve bol bol tuvalete çıkmak
- temizlik en önemlisi,
- bel-karın bölgesini üşütmemek hep sıcak tutmak

doktorum Solgar'ın Cranberry'sinden 2 kutu bitirmemi tavsiye etmişti. sürekli kullanılacak bir ilaç değil ama hastalığı yeni geçirenler için iyi bir korunma yöntemi. ayrıca annem sürekli maydanoz suyu, karnıbahar suyu kaynatıp içiriyor iğrenç tadları ama burnumu tıkayıp içiyorum söktürüyor bunlar.

ben de ağrı falan yapmıyor ama hemen ateş yapıyor ordan anlıyorum, eğer enfeksiyon kaparsanız vakit geçirmeden doktora gidin çünkü mikrop böbreklere sıçrarsa çok tehlikeli dikkat etmek lazım, bi de kafanıza göre ilaç almayın antibiyotik sonuçta :confused:
Kullanıcı avatarı
espadrilles
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen persofone » Sal Kas 22, 2011 4:12 pm

kızlar bende lise dönemimde çok şiddetli geçirmiştim hatta öss ye bile iğne vurunarak zar zor girmiştim ilk senemini yaktı hala yanarım :crybaby: :laugh: espadrilles çok doğru birşey yazmış kafanıza göre ilaç heleki antibiyotik asla kullanmayın aman derim bol bol su ayağı sıcak tutmak birde wc ye gitmeyi geciktirmemek bu da çok önemli :yeah: :yeah:
Önce 4.000 kitap okuyup , iki dil öğreneceksin...
Ömrünü ülkene adayacaksın.
Sonra canını cephede ortaya koyup ,dünyaya diz çöktürerek bir vatan kurtaracaksın, yani ATATÜRK'e laf etmek için küçük yobaz, önce sen biraz adam olacaksın!
persofone
KoKoŞ
KoKoŞ

Dön Sağlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir