Panik Atak

Moderatörler: luthien, muhendis

Re:

Mesajgönderen derinnnn » Prş Oca 25, 2007 10:06 pm

cnm yaaa o kadar iyi anlıyorumki seni zaten her yerde öyle yazıyor panik ataklılar mesleklerini hastalığına göre seçer diye beni de en bıktıran etrafımdakilere bakın ben oraya gidince kaçarsam panik olmayın sakinleşip geri gelirim demem :lol: bara gidiyoruz ben deliriyorum içeride dışarı çıkınca korkulacak bişey olmadığını görüyorum sonra telkin başlıyor duygu içeri gir çok rahatsız olunca bak dışarısı rahat en kötü çıkıverirsin böyle dediğim zaman bir daha rahatsız olmuyorum ama işte vapurda duygu rahatsız olunca atla denize yüz denmiyo :lol: :lol:
Kullanıcı avatarı
derinnnn
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen deryaks » Prş Oca 25, 2007 10:36 pm

kızlar ben annem alt komuş hatta onun altındaki komuşum hepsi panikataklı.sizleri çok iyi anlıyorum.annem bizim işlerimiz kötü gittiği zmanlarda ev değiştirdiğinde panikatak başladı evde yalnız kalamadı sürekli krizler ve doktorlare sonuç oanikatak ve zanax kullanmaya başladı duymuştum ve o ilaçtan çokkorkuyordum annemde sürekli bir durgunlk başladı annem tanımaz olmaya başladıö.ve ailemden uzakta yaşadığımdan hep annemdetdi aklım asansöre binmedi kapalı yerlere girmedi ama sonradan kendikendine ve tabi doktoruyla yendi su an da ilaç kuualnuyor ma zanax diil yalnız yürüyebiliyor metroya bile biniyor.ve kendini güvende hissetmesini sağlaya tek şey 1şişe su.onunla rahatlıyorum diyor.umarım herkes kurtulur su hastalıktan hiçç sevmiyorumm :(
Kullanıcı avatarı
deryaks
BaKımLı
BaKımLı

Re:

Mesajgönderen derinnnn » Prş Oca 25, 2007 11:47 pm

cnm annenin adına çok sevindim ben asansöre binince güzel şeyler düşünüyorum dikkatimi başka yöne dağıtıyorum herşeyi takmamaya çalışıyorum aaaa kendini hasta etme kızım asansördende korkmayacaksın heralde diyorum otobüse binince heh taksiye binsen çokmu farklı trafik bu iş saati normal gayet diyorum kafayı yemezsem iidir :lol: :lol:
Kullanıcı avatarı
derinnnn
SüsLü
SüsLü

Re:

Mesajgönderen deryaks » Cum Oca 26, 2007 12:53 am

canım inan biraz kendine dikakt etmekle yencem diye düşünmekle yenilebiliyor.annem zanaxı bıraktı hırs yaptı kesinlikle asansörde aynaya bak mesela ne güzel omuşum de otobüste inasanlarla bir aradayımne güzel yemezsin ebnce hatat yenersin merak etme
Kullanıcı avatarı
deryaks
BaKımLı
BaKımLı

Re:

Mesajgönderen derinnnn » Cum Oca 26, 2007 3:02 am

cnm benim çok saol ya çok desteksiniz hepiniz çok mutluyum :oops:
Kullanıcı avatarı
derinnnn
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen masumx » Cum Oca 26, 2007 11:19 am

arkadaşlar şunu da söylemek istiyorum ben elime panik atak adlı bir kitap geçene kadar bu bendeki durumun bir hastalık olduğunu bile bilmiyordum. kitabı okuyorum okuyorum aaa! diyorum işte bundan bende de oluyo falan aynısı bana da oldu ilk okuyunca inanamıştım ama biraz rahatlamıştım demek ki yalnız değilim demiştim :oops: (biliyorum böyle düşünmek yanlış ama)...
ve bendeki kalp çarpıntısı olayını da şu şekilde atlattım kitapta okuduğum kadarıyla nefes egzersizleri yaptım ne zaman panik olsam kapalı bir ortamda derin derin nefes aldım bunun da özel yöntemleri var nasıl nefes alıp vereceksiniz diye.. işte böyle kurtuldum çok şükür :)
Kullanıcı avatarı
masumx
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen muhendis » Cum Oca 26, 2007 11:21 am

geçmiş olsun kızlar hepinize Allah şifa versin benimde bi arkadaşımda vardı o kurtuldu o yüzden sizi anlayabiliyorum
Kullanıcı avatarı
muhendis
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen derinnnn » Cum Oca 26, 2007 11:31 am

saol cnm bnm :wink:
Kullanıcı avatarı
derinnnn
SüsLü
SüsLü

Re:

Mesajgönderen celln » Cum Oca 26, 2007 1:12 pm

derinnn , aynı yaa, mesela ben diyorum ki bende garip bişeyletr sezerseniz eğer sakın noldu , bişey mi oldu , neyin var , nereye gidiyosun demeyin diyorum , çünkü ben o durumdayken bana bakmalarına bile tahammül edemiyorum , daha da fenalaşıyorum , yalnız kalmak istiyorum , mesela en son erkek arkadaşım da vardı , sen önden yürü diyorum yanımda olmasına bile tahammülüm olmuyor...

ama 2 sene önceki kadar vahim değil , ilaç kullanmadım ve kullanmıycam , bişeylere bağımlı olmıycam dedim kendi kendime ,ama en saçma olanı otobüs değil de takside aynı şey olmuyor, heralde kafamda kuruyorum , mesela dolmuşu otobüse tercih ediyorum çünkü şöför e dur deyince istediğin yerde duruyor , ama otobüs .. işte kriz anı ..

işte koşullanıyorum , mesela vapur olayı , denize de atlayamayacağım için binmiyorum (hala binmiyorum çünkü en ağırlarından birini vapur da atlattım , ve erkek arkadaşım tövbe dedi .. bir daha vapur mu? :) ancak derincim sen de aynı şeyi söylüyorsun , bu zamana kadar sosyalik durumu hat safhada olan ben , hiç bir yere girmekten , uçaktan, vapurdan , tekneden , otobüsten korkmayan ben , fenalaşacağım düşüncesiyle binemez oldum , binsemde bir atakla beraber binmemle inmem bir oldu , ancak neyseki asansör korkusu hiç oluşmadı , çok garip bir şey yaa , nasıl bir hastalıktır bu , beyin insana neler yapabiliyor !!!!!1

bu hastalık çk kötü çünkü açıklaması çok zorr!! kime ne diyebileceksin?
durduk yere ne oluyor diyeceksin , açıklanamaz tarafı çok bencilce...

ancak atağı her atlatışımda daha güçlü olucam diyorum , 2 sene önceki kabusu allah bir daha yaşatmasın bana, hepimize geçmiş olsun ..

şimdilerde çok çok daha iyiyim , ya inanır mısınız , geçen o 2 sene zarfında yiyecekleri bile yutamazsam , ya pisse ya bilmem neyse diye zorla yiyorsum , yani yemek istiyorsun ama yutamıyorsun .. uff çok iğrenç günlerdi , çok dertlyim bu konu da çookkk , ama bunun üzerine gitmek en doğru yol , bunu bende biliyorum , yalnız bazen işte kimi arkadaşlarım annem işte öyle olduğu zaman dikkatini başka yöne ver felan diyorlar , ama bilmezler ki geçene kadar bu mümkün olmuyor !!!

insan beyni insana neler yaptırıyor .. şuan ki halime binlerce şükür ediyorum :wink:
Kullanıcı avatarı
celln
BaKımLı
BaKımLı

panik atak

Mesajgönderen idil444 » Cmt Oca 27, 2007 11:55 pm

merhaba kızlar.. panik atağın görülme sıklığı toplumda git gide artıyor.. öncelikle hepinize geçmiş olsun diyeyim. kimbilir o anlarda ne kadar korkuyorsunuzdur.. ve ne yapacağını bilmememk o anda kime ne anlatacağını bulamamak çok zor ve kötü bir durum olsa gerek.değil mi..

ancak bir psikolog adayı olarak şunu söyleyebilirim ki; panik atak, korkunun kendisinden korkmaktır bir yerde.
belli durumlar tetikler ataklarınızı ki bazen siz bile bilemezsiniz .. sebepsiz oluyor zannedersiniz. ama alt yapısında vardır bir neden ve çarpıntılar başlayınca soğuk terler dökmeye başlayınca bayılacak gibi hissedince ölüyorum galiba dersiniz ...

ama şunu söyleyeyim kızlar.. tarih boyunca kimse panik ataktan ölmedi :) ve panik atak aslında tedavisi çok kolay bir psikolojik rahatsızlıktır. bilişsel davranışçı terapilerle bir kaç seansta çözülür. o yüzden rahatlayabilirsiniz.. ve bir uzmandan yardım almaya bakın. çünkü ilaçla uzun vadede bir sonuca ulaşamazsınız.

bir kaç ödevle atakların nedeni anlaşılabilir ve önlemler alınabilir ...

sevgiler
Kullanıcı avatarı
idil444
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen esramng » Pzr Oca 28, 2007 4:41 pm

benimde başımdan geçti malesef bu sinir bozucu durum,ben doktora gittim ve çok az ilaç kullanarak atlattım kendimce şöyle birşey düşünmüştüm\"ilk atakla karşı karşıya geldiğimde ne olmuştu?nerdeydim?\"o zaman sorun anlaşıldı o konunun ucundan kıyısından onu ima eden bir durum bile yaşansa ataklar başlıyordu ve kendimi belime kadar sarkmış bir şekilde pencerede derin derin nefes alırken buluyordum,nabzımı sayıyordum anormallik varmı diye,nöbet şeklinde titremelerim ağlamalarım oluyordu ama asıl problem o kadar gereksizdi ki ,1,5-2 yılımı mahvetti ama.bu durumla birlikte anksiyetelerimde başladı.ne zaman kendimi güvensiz bir ortamda hissetsem 3 dk da bir tuvalete gitme ihtiyacı duyuyordum ve bu iğrenç bi durum rezil oluyorsunuz resmen.bunu daha tam olarak atlamadım henüz ama en azından tuvalete gitmeden bir süre durabiliyorum.gecen kpss de sırf bu problem yüzünden sınavın yarısında çıkmak zorunda kaldım,1-2 insanla yaşadığım problem=panik atak,anksiyete,yarım kalan bir sınav sonucu işe girememe...kaç yılımı götürdü yani.
Kullanıcı avatarı
esramng
BaKımLı
BaKımLı

Re:

Mesajgönderen idil444 » Pzr Oca 28, 2007 10:52 pm

canım geçmiş olsun. dediğin gibi panik atakları geldikten sonra nerede oldu nezaman oldu sonuçları vs bunları bir not defterine düzenli yazınca tedavi başlangıcında, atakların nedeni ve atakları neylerin tetiklediği anlaşılıyor. mesela bir kadın varmış. panik atak hastası. önceleri psikoloğuna atakların her gün heryerde geldiğini belirtmiş. sonra bu notları almaya başlayınca görmüş ki sadece yemek sırasında ya da garsonu beklerken oluyor. demekki anlaşılmış ki açlık kadının ataklarını tetikliyor. dolayısıyla sonradan bunların üstüne gidilir ve kontrol altına almak kolaylaşır.

ilaç, rahatlatıcı çaylar elbette ki tedaviye yardımcı olabilir. en azından huzur verir. ama ya o ilacı bıraktığınız an ? o zmaan panik ataklar devam edecek. ya o çayı içmediğin gün ? değil mi?

dolayısıyla bir terapi bir kaç seans..çok daha faydalı olacaktır. hem hayatınızdaki sorunlar sadece panik atak mı ..o da var..

ben neden sürekli terapi diyorum.. çünkü çevremdeki panik atak hastalarının hiç biri ilaçla terapi olmadan fayda görmedi..

sevgiler
Kullanıcı avatarı
idil444
BaKımLı
BaKımLı

Re: panik atak

Mesajgönderen masumx » Pzt Oca 29, 2007 12:59 pm

haklısın idil ben de olan şey de bu korkudan korkmak(ne saçma ama dimi.. oluyor işte) diyelim bugün bişeylere sıkıldım ertesi gün yine aynı saatlerde dün yaşadığımı tekrar yaşayacak mıyım? korkusu oluyor..
bir de bazen içime birden sıkıntı ve korku giriyor.. düşünüyorum düşünüyorum sebebini bulamıyorum noldu niye sıkıldım ben diyorum :|
ben hiç doktora gitmedim am gidersemde ilaç almayı düşünmüyorum terapi yoluyla hallolur heralde...en kötüsüde bunu insanlara tarif edememek.. :|
Kullanıcı avatarı
masumx
SüsLü
SüsLü

Re: panik atak

Mesajgönderen idil444 » Pzt Oca 29, 2007 8:36 pm

haklısın canım. bir çok panik atak hastası benzer duygular içinde.. en iyisi dediğim gibi bir uzmandan yardım almak. sevgiler canım
Kullanıcı avatarı
idil444
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen SOFIALOREN » Sal Oca 30, 2007 12:01 pm

arkadaslar bendede sıkayetlerınızın bazıları mevcut yalnız ben bu sıkayetlerımı son 2 yıldır yasadıgım ust uste gelen yasadıgım kotu seylere baglıyor ve sadece bı depresyon yada moral bozuklugunu sanıyordum.ama yazdıklarınızı okuyunca bu rahatsızlıgın bendekıne cok benzer oldugunu dusunmeye basladım.ılk once sıze sıkayetlerımı dıle getıreyım sız karar verın.ıste ıken durup dururken gogsumde agırlık yada sıcak buhar yogunlugu hıssı.anıden asırı heyecanla bırlıkte mıde bulantısı ve bas donmesı.el ve bacaklarımda uyusma hıssı ıle sıcak basması terleme.karanlıktan asırı korkuyorum.yolda arkamdakı ınsandan suphelenme yada arkamda ınsan yoksa bıle takıp edılıyorum sanıp sureklı arkama bakıyor ve en sonunda kosmaya baslıyorum.burayada yazmıstım daha once ben hala annemle yatıyorum.bazı seyler ustune korku fılmlerını aratmıycak hayaller kurup beynımde bunun verdıgı urkme ıle baskı hıssedıyorum kalabalıktan nefret edıyorum.herhangı bır yerde mesela bundan 4 yıl once en son postahanede sıra beklerken yıne tıtreme mıde bulantısı ve bas donmesı ıle bayılmıs ancak kendıme getırılıp dısarı cıkardıklarında eskı halıme donebılmıstım.ozaman bunu anneme anlattıgımda tansıyonumun dusmus oldugunu sanmıstık.bılemıyorum ben hala sınırsel tansıyon dusuklugu dıye yorumluyordum ama anlattıklarınızla ben bu tansıyon olayına korkuyuda ekleyınce panık atak oldugumdan suphelendım.gecelerı dıslerımı gıcırdatıyormusum bu arada annem buna sınırsel dıyor.bılemıyorum sız bu hastalıgın ıcınde yasayan bırı olarak bana ne derısınız cok merak ettım arkadaslar. :|
Kullanıcı avatarı
SOFIALOREN
BaKımLı
BaKımLı

Re:

Mesajgönderen idil444 » Sal Oca 30, 2007 4:09 pm

canım kim bilir bunlar ne kadar yorucudur senin icin degil mi..
Kullanıcı avatarı
idil444
BaKımLı
BaKımLı

Re:

Mesajgönderen baluka » Sal Oca 30, 2007 5:22 pm

diş gıcırdatma panik dönemlerimde bendede çok oluyordu canım,hatta geceleri eşim dürtüp uyandırırdı beni,dişlerin kırılacak gıcırdatma diye,tamamen sinirlerin gergin olmasıyla alakalı bişey bence :|
Kullanıcı avatarı
baluka
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen SOFIALOREN » Sal Oca 30, 2007 6:13 pm

ıdılcım hemde nasıl yoruluyorum sorma ama daha cok beynen yoruyo benı.bu dıs gıcırdatma olayımında annem benı uyarana kadar bas agrılarımın sebebı oldugunu bılmıyordum.henız kırılma olmadı dıslerımde ama korkunc asınma var kopek dıslerımde bıde barız kayma.benı daha cok bu bas agrıları delı edıyor.arastırdım cok fazla tıtız ve asabı ınsanlarda olurmus bu dıs gıcırdatma olayı.ben panık atak rahatsızlıgı ılede alakası oldugunu bılmıyordum
Kullanıcı avatarı
SOFIALOREN
BaKımLı
BaKımLı

Re:

Mesajgönderen idil444 » Sal Oca 30, 2007 6:16 pm

canım panik atağın bir çok nedeni olabilir. diş gıcırdatmaları da kaygıdan dolayı.. panik atak da daha çok bastırılmış kaygıdan dolayıdır. diş gıcırdatmaların nezamandan beri var ? hangi dönemlerde artıyor..onlar önemli ama istersen bir uzmana görün. hayat standardın daha fazla düşmeden canım..
Kullanıcı avatarı
idil444
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen SOFIALOREN » Sal Oca 30, 2007 6:19 pm

ıdılcım cok tesekkur ederım bende uzun zamandır bı psıkologa gorunmeyı dusunuyor ancak abım sızofren oldugu ıcın aılemı kendımle ılgılı endıselendırmek ıstemıyordum.gızlı gıderım bende ozaman dımı?cunku buna artık katlanamıyorum.cok degıstım.
Kullanıcı avatarı
SOFIALOREN
BaKımLı
BaKımLı

ÖncekiSonraki

Dön Sağlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir