Diş Teli

Moderatörler: luthien, muhendis

Re: Diş Teli

Mesajgönderen romneya » Çrş Tem 30, 2008 11:32 am

tel taktıran arkadaşlar yardım ediiiin :fear: Şeffaf tel sararma yapıyor mu zamanla ama porselen degil,plastik olanı soruyorum?
Yaş:27, Cilt tipi: Karma/Hassas, Saç Rengi: Koyu Sarı-Açık Kahve,
Göz Rengi:Kahverengi
Kullanıcı avatarı
romneya
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen dea5595 » Prş Ağu 07, 2008 10:25 am

6 Ağustos yani dünden beri diş teli kullanıyorum ilk takıldığında çok rahatsızlık verdi ama aradan 1 gün geçti hemen alıştım tek sorununum öndeki 2 dişlerden biri diğerine göre biraz daha öndeydi şimdi ise önde olan dişim sallanıyor merak ediyorum acaba dişime kötü bir şey mi olacak yoksa tel yüzünden yer değiştirdiği için mi sallanıyor?
dea5595
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen zeynepp15 » Prş Ağu 07, 2008 7:50 pm

bende diş teli taktırmayı düşünüyorum 15 inde randevum var ilk kez gdicem ne kadar sonra telleri takıolar bilen varmı?? :bye:
Kullanıcı avatarı
zeynepp15
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen mimarr » Prş Ağu 07, 2008 10:38 pm

selam kızlar ben de 1 yıla yakın sabit tel taktım.sizleri korkutmak istemem ama benim 1 hafta dişlerim cok feci acımıştı dişler tek tek yerlerinden oynadıgı için. :( dea5595 cnm dişlerin sallanması cok normal başka türlü yerini bulup yerleşemez ki zaten hiçç merak etme 1 kaç haftaya hepsi yerine oturur sallanma ve agrılar diner.ama bu cok uzun ve zahmetli bi yol hepinize kolay gelsin diyorum arkadaşlarr
bu arada benm gibi yapıp telleri çıkardıktan sonra boşvermeyin gerekli egzersizleri yapın ve aperelerinizi takın yoksa eski haline dogru hızla yol alıyolar.tecrübeyle sabittir maalesef :crybaby:
ɦüɱєɣɾʌ♥♥€rdem
since 06.07.2005 :)
Kullanıcı avatarı
mimarr
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen dea5595 » Cum Ağu 08, 2008 9:03 am

Bilgilendirdiğin için teşekkürler mimar. 2 gündür yemek yiyemiyorum dişlerimin ağrısından. Ne zaman bir şey yesem yiyecek yerine metalin tadını alıyorum diş teli takmak çok zahmetli of... :crybaby: :(
dea5595
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen esraexx » Pzr Ağu 10, 2008 1:27 pm

diş telleri takılınca 3-4 gün ağrı çekmek çok normal ayrıca her doktora gidişten sonra yine dişlerde hassasiyet oluyor ama zamanla alışılıyor tellerin batan yerleri için muhakkak mum kullanın derim...
Kullanıcı avatarı
esraexx
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen cappcif » Pzr Ağu 10, 2008 8:32 pm

kizlar ben de iki-uc gun sonra taktiriyorum dis teli :banana: yanliz seffaf mi metal mi karar veremedim. fiyat olarak 500ytl fark ediyormus. sizin gittiginiz yerlerde nasil fiyatlar?
Kullanıcı avatarı
cappcif
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen dea5595 » Pzt Ağu 11, 2008 10:17 am

bence metal tel taktır.Doktoruma sordum şeffaf tellerde hem sararma riski varmış hem de daha uzun süreli takabiliyormuşsun.
dea5595
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen esraexx » Pzt Ağu 11, 2008 10:27 am

bende metal kullanıyorum metalde tedavi daha güçlü yani çekim gücü yüksek metalin ayrıca şeşfafta ne yesem hemen aralarda kalıyor ve kötü bir görüntü ama metalde göze batmıyor hiç ...
Kullanıcı avatarı
esraexx
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen romneya » Pzt Ağu 11, 2008 10:31 am

cappcif yazdı:kizlar ben de iki-uc gun sonra taktiriyorum dis teli :banana: yanliz seffaf mi metal mi karar veremedim. fiyat olarak 500ytl fark ediyormus. sizin gittiginiz yerlerde nasil fiyatlar?

Benim de 27sinde takılacak.Ben de üst ondeki 6dişime şeffaf istemiştim.Sipariş verirken alt üst tam set olarak geldiğinden 500$ odememiz gerekirmiş.Ayrıca arkadasların dediği gibi en saglıklısı,en iyisi metalmiş.Tedavim bir an once bitsin diye metal yaptırmaya karar verdim.Onemli olan en iyisinin olması :yeah:
Kullanıcı avatarı
romneya
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen zeynepp15 » Sal Ağu 12, 2008 2:12 pm

kızlar teli ne kadar zaman sonra takıolar bilen varsa sölesin lütfenn :huggs:
Kullanıcı avatarı
zeynepp15
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen imLisa » Pzr Ağu 17, 2008 9:49 pm

Sanırım ßnDé TéL taqdırıCam .. teL taqmaq isdemiOrum gÖrüntü baqımından ama ßi yandan da sOnucu dü$ünüp taqmaq iSdiOrum. DişLerin ne qaDar temiz oLsada piS gibi gÖzüqüyO ... iç taraFtan taqdırmayı dü$ünüOrum aRqadasım qonu$mamda peLteqLiq oLucağını we tüqürüqLerimé sahip cıqamıcamı söLüOo :laugh: naßıcamı ßiLmiorum yaRdımCı oLursanız sewinirim :confused:
Kullanıcı avatarı
imLisa
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen Roxana60 » Pzr Ağu 17, 2008 10:12 pm

imLisa yazdı:Sanırım ßnDé TéL taqdırıCam .. teL taqmaq isdemiOrum gÖrüntü baqımından ama ßi yandan da sOnucu dü$ünüp taqmaq iSdiOrum. DişLerin ne qaDar temiz oLsada piS gibi gÖzüqüyO ... iç taraFtan taqdırmayı dü$ünüOrum aRqadasım qonu$mamda peLteqLiq oLucağını we tüqürüqLerimé sahip cıqamıcamı söLüOo :laugh: naßıcamı ßiLmiorum yaRdımCı oLursanız sewinirim :confused:

Pelteklik bir süre sonra geçiyor, ilkhaftalarda yemek yemekte zorlanabilirsin..Daha sağlıklı bir tedavi için içten taktırmamanı öneririm. Birde, yazını okumakta inanki zorlandım... Türkçe'ye biraz daha özen lütfen...
Roxana60
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen romneya » Pzr Ağu 17, 2008 10:28 pm

imLisa yazdı:Sanırım ßnDé TéL taqdırıCam .. teL taqmaq isdemiOrum gÖrüntü baqımından ama ßi yandan da sOnucu dü$ünüp taqmaq iSdiOrum. DişLerin ne qaDar temiz oLsada piS gibi gÖzüqüyO ... iç taraFtan taqdırmayı dü$ünüOrum aRqadasım qonu$mamda peLteqLiq oLucağını we tüqürüqLerimé sahip cıqamıcamı söLüOo :laugh: naßıcamı ßiLmiorum yaRdımCı oLursanız sewinirim :confused:

Bence de dıştan taktır.Hem tedavi süren daha kısa olur,hem tükürük saçma,pelteklik sorunları yaşamazsın.Geçici bir süre sonucta bu,o nedenle görüntüye önem verme,sonucunu düşün.Hem telin yakıştıgı birçok insan gördüm.Bana neden yakışmasın ki diye düşün :yeah: Görüntüyü çok önemsersen şeffaf tel taktır ama en sağlıklısı metal.Şahsen ben metal taktıracagım 10gün sonra
Kullanıcı avatarı
romneya
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen imLisa » Cmt Ağu 23, 2008 3:40 pm

ArKada$Lar OrtodentiSt*mLe konuştum ve birKaç sOru sOrdum ...
iÇten kuLLanmak iStediğimi söLedim ve Kendisi biLe iÇten tavSiye etmeDi... diLimLe ßraketLerime zarar wereßiLeceğimi ve diş teLLerime bir$ey takıLdığında çok daha rahatsız oLabiLeceğimi söLedi.. ve evet teDavi süResi daHa uzun oLuyOrumu$. ßende dı$tan metaL teL takdırmayı düşünüyorum. Eğer temiz kuLLanırSam ve teDaviLeri ekSiksiz uyguLarsam bu 1.5 yıLdan daHa az ßir süReye düşüyOrmuş.
ßu aRada pOrseLen teLLeri de sOrdum... bunLarda tadavi süreLerini uzatıyOrmuş ve bir braket düştüğünDe piyaSada faLan buLunamıyorumuş. ßu braketLer takım oLarak satılıyorumus düştüğünDe tüm paRçayı tekrar aLıyormuşsun. Hem paHaLı hem uzun Süre .. HerneySe teLLi ßi hayat béni ßekLiyor :bye:
Kullanıcı avatarı
imLisa
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen esraexx » Cmt Ağu 23, 2008 3:55 pm

kızlarr zaman çabuk geçiyo inanın ben taktıralı 7 ay olmuş bile eğer diş çekilerek yapılan bir tedavi uygulanıyosa evett tedavi uzun sürüyor köpek dişlerinin arkaya kayması zaman alıyor benim sağ köpek dişim hızlı kayıyor ama sol daha yavaş ama tam kayması için bence 3 ay daha var sonra ise geri kalan boşluklar dolucak yani öndeki 4 diş geriye gidicek offfffff sonuç iyi olucağı için katlanılır bişey ama ne kadar erken yaşta yaptırırsanız okadar iyi ben 27 yaşındayım ve 3 ay içinde sözlenicem offfffff tek derdim fotolarda kötü çıkıcam neyse yinede pişman değilim önemli sağlıklı ve güzel dişler :banana:
Kullanıcı avatarı
esraexx
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen melek26 » Çrş Ağu 27, 2008 12:29 am

bende taktırcam son 1 tane cekılcek kaldı we sonr takılcak ;) kuzenım kullandı tel cok memnun düzelmesi için değer bence taktır ;)
melek26
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen romneya » Cum Ağu 29, 2008 1:22 pm

kızlar benimde 2gün önce dişlerime tel tekıldı ama sadece üst,yan taraflara takıldı.6hafta sonra tamamına takılacak.sizin de boyle mi olmustu? :bye:
Kullanıcı avatarı
romneya
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen 0ayaz9 » Prş Eyl 11, 2008 7:39 pm

KIZLAR BENDE TAKTIRICAM 1 HAFTAYA KADAR TELLERİMİ 2 TANE DİŞİM ÇEKİLDİ.SSK GÜVENCESİ OLAN ARKADAŞLAR DUYMUŞTUR BELKİ ORTODONTİ TEDAVİLERİNİ DEVLET KARŞILICAK DİYE SÖYLENTİ VAR AMA BİLGİSİ OLAN VARMI?3.5 MİLYAR İSTEDİ DOKTORUM ŞEFFAF TEL İÇİN METAL OLURSA 500 YTL FARK VAR DEDİKARAR VEREMEDİM DAHA :( ;)
Kullanıcı avatarı
0ayaz9
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen esosh » Cmt Eyl 13, 2008 8:17 pm

bende tam 4 yıl diş teli takmak zorunda sadece tek bi dişin yanlış yerde çıkmış olmasından dolayı ilkokul 4. sınıfta takmısıtım orta2 de cıkarmıstım küçükkejn takmak daha ii oluo bence iikide takmısım benimki çok zor bi operasyonduda tek bi diş tam 4 senede yerine geldi siz düşünün artık :laugh: pek sewmıodum ama tellerimi sakız çiğneyemıodum çok asitli seyler içmemem gerkıodu şimdide ölemi bi fikrim yok
Kullanıcı avatarı
esosh
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen pembeoje » Sal Eyl 23, 2008 11:08 am

kızlar bende temmuzda diş teli taktım bana 3 ay dediler şimdi 5 aya çıktı işte kasım sonu inşallah çıkarırız dedi doktorum alttan bir diş çekildi üsttende daha önce bir diş çekilmiş ve kötü bir boşluk oluşmuştu üsste bir eğri diş ve doğuştan diş eksikliğimde var işte o üstteki eğri diş dönüp içeri girince üssteki boşluğu kapatacak alttakilerdede eğri diş çekilince boşluk oldu o boşlukda kapanacak sonra teller çıkıcak lamine ile kaplanacak dişlerim ve finish :) ama arkadaşlar teller çıktıktan sonra dişlerin tekrar kayması felan olayı canımı sıktı şimdi laminelerim felan takılacak acaba o takılan lamineler dişlerin tekrar kaymasına mani olurmu gerçi kontrollere düzenli gidicem ama ...bide altt dişimde 3 aydır tam bi gelişme yok ama üst dişim döndü bile az bişi kaldı düzelmesine dolayısıyla üstteki boşlukda kapanmak üzereişte bide alt dişimde boşluk kapansa şu 2 ayda tam süper olucak çünkü benim teller metal ve iğrenç bir görüntüsü var karizma yerlerde yani :tongue:
pembeoje
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen romneya » Sal Eyl 23, 2008 2:42 pm

Pembeoje canım benim bildiğim çekimli tedavi süresi biraz uzun oluyor.5ay dediyse bence çok iyi ama düzelir düzelmez çıkartman eskiye dönmesine neden olur.Gerçi belki laminee önler eskiye dönmesini,bilmiyorum.Benim de üstten iki dişim çekildi.Köpek dişlerimin kaymasını bekliyorum bosluklara.Daha 1ay oldu,bakalım.Gerçi diğer dişlere göre hassaslar,kayıyorlar galiba :dontknow: Benim 1,5-2seneyi bulacak :tongue:
Kullanıcı avatarı
romneya
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen esraexx » Sal Eyl 23, 2008 6:06 pm

benimde üstten 2 diş çekildi nerdeyse 7 ay oldu ama köpek dişlerim kaymadı daha bir tanesi kaydı ama sağdaki daha yarıda çok sinir oluyorum bence 4-5 ay daha sürücek çekimli tedavi uzun sürüyo malesef kendinizi en az bir seneye alıştırın arkadaşlar :tongue:
Kullanıcı avatarı
esraexx
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen pembeoje » Çrş Eyl 24, 2008 3:36 pm

yani benim öle çok bi eğriliğim yok hani dişlerim de pek bi problem yoktu ama inci gibi bembeyaz olsunlar istiyorum ayy ne biliyim eskiye dönme olayı canımı sıktı ya ozaman laminelerde zarar görür ama sanırım yapılan lamine dişlerimi sabitlicek kızlar çünkü tel tedavisi yerine uygulanıyo bu yöntem ...benimde dişlerim biraz düzeltilip ardından laminler yapılacak daha güzel bir görünüm sağlamak için
pembeoje
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen s3lc3n » Pzr Ara 07, 2008 1:17 pm

kızlarr bende tel takıcam 2 hafta sonra.. ama kararsız kaldım metal braketler mi daha iyi.. görüntü açısından biraz kötü... diğer porselen braketler tedavi süresini uzatıyormu?? bilgisi olan varsa sevinirim..
s3lc3n
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen romneya » Pzr Ara 07, 2008 7:39 pm

Canım benim ortodontistim şeffaf braketlerin tedavi süresini uzattığını söylemişti.En çabuk sonuç veren ve sağlam olan metal braketlermiş.Ben de tedavim uzamasın diye metal taktırdım.İyi ki de metal yaptırmışım :yeah:
Ayrıca şeffaf braketlerin daha dayanıksız olduğunu okumuştum,kırılabiliyorlarmış.Kırılması da tedavi süresini uzatıyor tekrar yapılana kadar.Hem metallerde yemek yedikten sonra kalsa bile gözükmüyor ama şeffaflarda çok daha dikkat etmek gerekir sanırım :bye:
Kullanıcı avatarı
romneya
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen avril95 » Sal Ara 23, 2008 6:24 pm

benim de dişlerim düz deil ve ben 13 yaşımdayım sizce bu yaş uygun mudur diş teli taktırmak için (belki inanmıcaksınız ama ben dişlerim için tel taktırmak istiorum kendi isteklerimle)çünkü fark ettim bu yamuk dişler bana :dontknow:
avril95
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen rosejam » Sal Ara 23, 2008 7:37 pm

bende tel taktım kızlar tek bir diş için..
ama değdi diorum sizde katlanın sonucu bekleyin sabredin ;) :yeah:
Kullanıcı avatarı
rosejam
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen tazz » Sal Ara 23, 2008 7:54 pm

bnm üst dişlerimde hiç sorun yok da, alt dişlerimin 2sinde eğiklik var hafif :( bikaç haftadır düşünüorum da, bu tel olaynın bi yaş sınırı varmı kızlar ? :dontknow:

sümeyracım gecmiş olsun bu arada.. iyi sonuclar alman dileğiyle cnm :kissmuch:
Kullanıcı avatarı
tazz
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen Roxana60 » Sal Ara 23, 2008 8:08 pm

Meliscim, bildiğim kadarıyla bir yaş sınırı yok canım. Bazen çevredede görüyorum yaşı rahat 30 ama teli var...Çok çok rahatsız etmiyorsa taktırma bence. Benim eğrilik olmasa çekmezdim açıkçası. :shh:
Roxana60
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen esosh » Sal Ara 23, 2008 8:11 pm

meliscim benimde üst dişlerim çok düzgündü ama alt dişimde sorun vardı dişim olması gerektiği yerde değildi çok yana dopru çıkmıştı enteresan bi durumdu hatta doktor bile şaşmıştı :laugh: ben küçükken taktım yaş sınırı olduğunu sanmıorum ama eğer bi memnuniyetsizliğin varsa şimdiden hallet derim çünkü zaman ilerledikçe hiç takmak istemiceksin görüntüden dolayı
Kullanıcı avatarı
esosh
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen rosejam » Sal Ara 23, 2008 8:42 pm

tazz yazdı:bnm üst dişlerimde hiç sorun yok da, alt dişlerimin 2sinde eğiklik var hafif :( bikaç haftadır düşünüorum da, bu tel olaynın bi yaş sınırı varmı kızlar ? :dontknow:

sümeyracım gecmiş olsun bu arada.. iyi sonuclar alman dileğiyle cnm :kissmuch:

saol cnnm çıktı bnm çoktan ;) darısı kullananların başına...aslında ab ülkelerinde 18 yaşından sonra takılmıomuş ama türkiyede takılıo..a8 den sonra artık çene yapısı oturduğu için zor oluomuş düzelmesi
Kullanıcı avatarı
rosejam
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen rosejam » Sal Ara 23, 2008 8:43 pm

a8-->18 :)
Kullanıcı avatarı
rosejam
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen Roxana60 » Sal Ara 23, 2008 8:51 pm

rosejam, ben tam 18'de taktırdım canım ve doktorumun düşündüğü zamanın çok altında bir sürede düzeldi dişlerim. Son 5 ayım ve taktıralı daha 1 yıl dolmadı. :banana:
Roxana60
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen rosejam » Sal Ara 23, 2008 8:59 pm

Roxana60 yazdı:rosejam, ben tam 18'de taktırdım canım ve doktorumun düşündüğü zamanın çok altında bir sürede düzeldi dişlerim. Son 5 ayım ve taktıralı daha 1 yıl dolmadı. :banana:

bende 20 yaşında taktırmıştım :laugh: 2007 mayısta taktırmıştım 2008 martta çıktı 1 sene dolmadan :) bnmkide çabuk düzeldi şükür ki..korumalık takıyorum şimdi saydam onuda ilk 6ay herzaman takıodum yemek zamnı çıkarıodum..şimdi sadece gece..ama unutuorum bzn bikerede düşürdüm kırdım :) 3 gün takamadım tekrar kalıp aldılar filan şimdi özenle saklıyorum hatta çıkan telimi bile saklıorum hatıra

aslında ben ilkokul 4 te takmıştım ama damaklı vermişti kullanamadım bıraktım bidaha da gitmedim sonra 20 lerde taktım baktım rahatsız edio..ama şimdiiii düzgün :laugh:
Kullanıcı avatarı
rosejam
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen Roxana60 » Sal Ara 23, 2008 9:01 pm

Benimkide damaklı şuanda sabitleme için takıyorum. :banana: Baştan damaklıya alışmak çok zor geldi, şuan benim bir parçam hissetmiyorum bile. :laugh:
Roxana60
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen rosejam » Sal Ara 23, 2008 9:07 pm

Roxana60 yazdı:Benimkide damaklı şuanda sabitleme için takıyorum. :banana: Baştan damaklıya alışmak çok zor geldi, şuan benim bir parçam hissetmiyorum bile. :laugh:

az kalmış cnm sabret bende işte çocukluk dışarı çıktıımda filan çıkarıp atmak istiodum.. takamadım..bilinçli halde olsaydım bırakmazdım o zamnlar tabi..
inş ckgsl olur dislerin cnm :bye: :kissmuch:
Kullanıcı avatarı
rosejam
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen rosejam » Sal Ara 23, 2008 9:15 pm

kızlar bide iyi bi dişci çok etkili diş telinin ağızda kalma süreci için..bnm telimi takan ege üni de doç tu..çok ii anlıodu çok kısa sürede çıktı..bnm üst anadişlerimin yanındaki bir diş çok gerideydi resmen yok gibiydi artık..ve boşlukta kapanıodu aradaki..normalde sıradan bi dişci üst azı dişlerinden 2 tane çekiyo aman çektirmeyin dişlerinizi iyi bi dişciye gidin..bnmkini çekmedi dişcim saolsun..o dişin yanındaki azı dişinden biraz kesti..hiç canım yanmadı...

bi arkım 5 sene fln taktı ama hiç bi düzelme olmadı zaten dişcisi kaçmış kliniğini kapatıp..verdiği paralar fln boşa gitti.. :( :angryfire
dikkat edin yani kızlar :bye:
Kullanıcı avatarı
rosejam
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen tazz » Sal Ara 23, 2008 9:18 pm

gizemcim aslında pek belli diil ama nedense taktım bu aralar :( annemde "hiç görünmüo bile nerden cıkardın bu yaştan sonra?" dio :confused: hayır bide zannedersin ki 35 olmuşum :laugh:

sümeyracım bnde yeni taktırdın sandım sorry :blushing: ne güsel sende esende atlatmışsınız ;)
ayy bu arada hakkaten zamanında bnmde bu alttaki dişler için dişçinin biri yanlardan 2 tane cekelim kayar onlar zamanla demişti.. yok artık demiştim :angryfire

en iisi dişçiye kontrole gittgm bi gün konuşıym şu işi bakalım ne dicek :bye:

bu arada teşekkür ederm cevaplar için kızlar :huggs:
Kullanıcı avatarı
tazz
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen rosejam » Sal Ara 23, 2008 9:27 pm

saol cnm atlattım :laugh: ya evet diş çekmek kolayına gelio bazılarının..diş kesmek ince bi iş..dişcim keserken baya zorlandı hatta elindeki kesen alet dişetime değdi elleri fln ağzım baya kan oldu :) neyse anlatmiiim şimdi :)
bnmde alt dişlerim çok düzgün deil ama kötüde deil dişcim istersen altada takalım ama 6 ay daha kalır üzttekilerle birlikte 2009 da çıkar demişti artık tahammülüm kalmamıştı tele..alta taktırmadım çıktı :)
bide dişcim alt dişlerin düzeldikten sonra tekrar eski haline gitme olasılığı yüksek demişti..çoğu kişinin böyle olmuş alt dişler..gerek yok dedi bana alta :)
görünmüo zaten cnm ya bence takma kafana,üst dişler önemli..ama çok rahatsız ediosa bi sor yine cnm ;) :kissmuch: :bye:
Kullanıcı avatarı
rosejam
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen tazz » Sal Ara 23, 2008 9:29 pm

hmm anladım cnm bi danışıym ben yinede ama vazgecirdiniz gbi artık nerdeyse :laugh:
Kullanıcı avatarı
tazz
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen rosejam » Sal Ara 23, 2008 9:30 pm

;) :kiss:
Kullanıcı avatarı
rosejam
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen esosh » Sal Ara 23, 2008 10:22 pm

bende bi kaç doktora gitmiştim zor bu çekelim demişlerdi daha ilkokuldaydım düşünün o yaştan dişsiz kalcaktım :confused: babam bilir işini :) çektirmem dedi bi kaç doktora gittik sonunda taktırdım tel meliscim sende bi doktorla konuş karar veririsin cnm
Kullanıcı avatarı
esosh
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen endohater » Pzr Oca 04, 2009 12:13 am

selam arkadaşlar:)
10 yıl önce tel takıp 2 sene tedavi görmüş ve şu an tekrar takmış olan ayrıca bu telleri takan kişi olarak bi yorum yazmak istedim:)
bu tedavi gerçekten hasta açısından zor bi süreç. ama sonuçlar güzel. önemli olan tedavi sonunda yani teller çıkarıldıktan sonra pekiştirme tedavisi denen dönemi atlamamak. genelde hasta aktif tedavi süresinde sabrının sonuna geldiği için pekiştirme döneminde kooperasyon göstermez ve dişler eski çapraşık konumlarına dönmeye başlarlar. dediğim gibi biraz daha sabır gösterip pekiştirme tedavisini de tamamlamak gerek...
Kullanıcı avatarı
endohater
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen Roxana60 » Pzr Oca 04, 2009 12:21 am

endohater, pekiştirme tedavisini yarıda kestiğiniz için mi dişleriniz yeniden eski düzene döndü? Şuan bende pekiştirme tellerimdeyim, daha uzun takarım kesin böyle bir nedenden dolayıysa...
Roxana60
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen aspirin » Pzr Oca 04, 2009 12:27 am

benim de alt dişlerimde problem var, onlara taktıracağım, görünmüyorlar zaten rahatsız olmam
ama o kadar taktırdıktan sonra tekrar aynı haline gelirler diye korkuyorum,
çünkü böyle bir konuşma geçmiş alt dişlerle ilgili
kızlar bu sorum için bana yardımcı olabilirmisiniz rica etsem
Kullanıcı avatarı
aspirin
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen endohater » Pzr Oca 04, 2009 12:32 am

Roxana60 yazdı:endohater, pekiştirme tedavisini yarıda kestiğiniz için mi dişleriniz yeniden eski düzene döndü? Şuan bende pekiştirme tellerimdeyim, daha uzun takarım kesin böyle bir nedenden dolayıysa...

evet yarıda kestim roxanacım daha doğrusu pekiştirme için takıp çıkarılabilen apareylerim vardı ama gereken süre kadar kullanmadım. ama seninkilere pekiştirme telleri dediğine göre dilinin olduğu iç taraftan yapıştırılan sabit teller. onları zaten doktorun gereken sürede çıkarır.
Kullanıcı avatarı
endohater
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen Roxana60 » Pzr Oca 04, 2009 12:36 am

endohater, benimkilerde damaklıklı. İstediğim zaman çıkarabiliyorum. Hatta doktorum yemek yerken çıkarmamı söyledi(çoğu zaman unutup çıkarmıyorum :laugh: ). Ama sürekli doktor kontrolündeyim. 4.5 - 5 ay takacakmışım bakalım... :bye:
Roxana60
SüsLü
SüsLü

Mesajgönderen endohater » Pzr Oca 04, 2009 12:37 am

aspirin yazdı:benim de alt dişlerimde problem var, onlara taktıracağım, görünmüyorlar zaten rahatsız olmam
ama o kadar taktırdıktan sonra tekrar aynı haline gelirler diye korkuyorum,
çünkü böyle bir konuşma geçmiş alt dişlerle ilgili
kızlar bu sorum için bana yardımcı olabilirmisiniz rica etsem

aspirincim evet alt dişlerde daha çok alt ön dişlerde çapraşıklığın geri dönmesi sözkonusu ama onun için alınan bazı önlemler var doktorunun uygulayacağı. pekiştirme de olduğu sürece bir problem olacağını düşünmüyorum. çok uzun vadede hafif bir nüks olabilir sadece. zaten dişlerindeki çapraşıklık da hafifse belki de tedaviye gerek bile yoktur:)
Kullanıcı avatarı
endohater
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen endohater » Pzr Oca 04, 2009 12:39 am

Roxana60 yazdı:endohater, benimkilerde damaklıklı. İstediğim zaman çıkarabiliyorum. Hatta doktorum yemek yerken çıkarmamı söyledi(çoğu zaman unutup çıkarmıyorum :laugh: ). Ama sürekli doktor kontrolündeyim. 4.5 - 5 ay takacakmışım bakalım... :bye:

ayne devam o zaman:) kullanıldığı sürece problem olmaz. benim tekrar tedavi olmamın nedeni onları kullanmamış olmam canım:)
Kullanıcı avatarı
endohater
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

ÖncekiSonraki

Dön Sağlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir