Roaccutane Kullananlar ve Sonrası III

Cilt Bakımı ürünleri hakkındaki yorumlarınız ve tavsiyeleriniz.

Moderatörler: zoix, Pixie79, luthien

Re: Roaccutane Kullananlar ve Sonrası III

Mesajgönderen qinarr » Pzt May 18, 2009 1:25 pm

8. ayımdayım yüzümde sivilceden eser kalmadı artık bu ay son olur heralde sadece hafif izler ve çukurluklar kaldı onları nasıl halledicem bilmiyorum ama bunada şükür diyorum.. umarım pürüzsüz bi cilde kavuşursunuz :bye:
qinarr
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen Nona » Sal May 19, 2009 11:11 pm

cyber98;
Roaccutane kesinlikle anneden gizli kullanılacak bir ilaç değil, yan etkileri sadece yüzeysel değil çünkü. 18 yaşında artık çok rahatsız edici düzeyde olmadan bu ilacı kullanmak demek, aylarca bazı eziyetlere katlamaktan da önemlisi, karaciğere zarar vermek ve en kötüsü büyük ihtimalle aradan zaman geçince tekrar sivilceler çıkınca tekrar tekrar kullanmak...
En son zoix tarafından Cum May 22, 2009 8:47 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: gereksiz alıntı !! "CEVAP YAZ" özelliğini kullanın !!
Nona
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen cyber98 » Çrş May 20, 2009 11:43 am

Nona; Bence bu sölediklerine doktor karar verse daha iyi olur. Sonuçta hepsi teori. Roaccutane bütün dünyada kendini kanıtlamış olmasına rağmen hala zararlı diyenler var. Ona bakarsanız botox ta zararlı, onu da yapmasınlar o zaman.
En son zoix tarafından Cum May 22, 2009 8:47 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
cyber98
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen Nona » Prş May 21, 2009 3:41 pm

Teori? En basit mantıkla düşünün, cilt yapınız değişiyor nasıl değişiyor? Ne kadar masum olabilir? Biraz biyoloji bilgisi olursa içinde zehirli maddeler yok ilacın evet, bol A vitamini, vitamin güzel ve yararlı birşey, ama A vitamini C vitamini gibi suda erimediğinden vücuttan atılmaz, yağda erir yani vücutta depolanır, ve herşeyin fazlası zararlıdır zaten cilt yapınızın içten değişmesi söz konusu ve fazlalıklar, atıkların vücutta işlem görmesi gereken yer karaciğerdir. Dünyada kendini kanıtlamış ve masum bir ilaç ama hala çok sayıda sivilceli insan var, herkesin neden bebek gibi cildi yok? Türkiye'de sağlık sektörü ne yazık ki güvenlik ve sağlıktan öte paranın işlediği bir sektör. Doktorların ilaç firmalarıyla anlaşmalı olmaları komplo teorisi mi sanıyorsunuz?

Görünen etkileri de bu ilacı kullananlarda görülmüş olanlar zaten, uydurma değil ki, tekrar tekrar kullanmak zorunda kalan çok insan var ve bu gerçek ne yazık ki. Sonuçta ben bunu kullanmayın şu ilaç var şu iyi mi diyorum benim ne gibi bir çıkarım olacak ki :dontknow:

Botox'un ağızdan alınmadığınız yani doğrudan kanınıza vücudunuza karışmadığını biliyorsunuz herhalde...
En son zoix tarafından Cum May 22, 2009 8:48 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Nona
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen cyber98 » Prş May 21, 2009 4:57 pm

Birçok insan sivilceleri hastalık olarak görmediği için doktora dahi gitmiyor. Gitseler bile bazı doktorlar bu ilacı yazmıyor. Ben şahsen bu ilacın varlığından sivilce sorunum ortaya çıktıktan ancak 1 yıl sonra haberim oldu. İşte doktorların bu tutumu ve insanların sivilce sorununu ciddiye almaması sebebiyle halen bu kadar sivilceli insan var. Birçok insan zaten kendiliğinden geçer diyerek hiç doktora gitmiyor. Ben Roaccutane tamamen zararsız demiyorum ancak en basit ağrı kesicilerin bile zararı var. Önemli olan zararı ile faydasaı arasındaki dengedir.
En son zoix tarafından Cum May 22, 2009 8:48 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
cyber98
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen Nona » Prş May 21, 2009 5:14 pm

Ben de tipik bir ergenken sivilcelerim kabusumdu. Bir anda bebek gibi cildime ne oldu, ne kadar çirkinim, cüzzamlı gibiyim diyordum. Bunlara dayanamayıp en ünlü cilt doktorlarından birine götürdü annem adama aynen bunları söylediğimde kızarak bana bir iki kitap uzattı. Burada sivilce sorununu ''hastalık'' olarak yaşayanların resimleri vardı ve resimleri gördükten sonra öyle utandım ki hala hatırlıyorum. Yani doktor bir güzel haddimi bildirdi. Ve yüzüme sürmem için kendi hazırladığı bir krem verdi. Azaldı ama tekrar arttı ben de verdiğim paralara yanarak askeri hastaneye gittim, doktor iyi diye tavsiye etmişlerdi, üzgünüm ama benim vereceğim hiçbir şey senin sivilcelerini tamamen geçirmeyecek, gidip tekrar gelecekler çünkü bu bir süreç, bu yaşlarda çoğu kişinin sahip olduğu bir süreç. Bir süre krem vereceğim o da iz kalmaması için en önemli şey yüzünü temiz tutman diyerek Avene'in temizleyicisini yazmıştı. Bir süre kremi kullandım sonra yavaş yavaş ilgilenmemeye başladım sadece yüzümü temizledim ve azaldılar... Akneye meyilli ve tek tük sivilceli olarak kaldı cildim, bir iki yıla kalacaklarını da sanmıyorum, yaş dolayısıyla. O bir iki tane için bile, doğallıktan biraz uzak bu konularda çok takıntılı bir arkadaşım Roaccutane niye kullanmıyorsun mucize benim bir arkadaşımın da azdı kullandı ve pürüzsüz oldu dedi. Araştırdım, örneklerini gördüm ve sonra tavsiye eden arkadaşıma arkadaşının durumunu sorunca aynı tekrarlama olayının onda mevcut olduğunu gördükten sonra da kullanmadım. Buradaki kişilerin büyük kısmınınki de sivilceyi ''hastalık'' olarak değil, süreç olarak geçiriyorlar. Ama bunu bu işten ciddi para kazanan doktorlar söylemez ne yazık ki. Hastalık olarak geçirenler için son çare olabilir zaten yapılış amacı da odur ama Türkiye'de antibiyotikler şekerleme gibi içildikçe her ilaç zararsızmış gibi gelebilir tabii.

Farkettiyseniz ben size biyolojik olarak açıklama yapmış olmama rağmen sizin yine yanıtınız çok genel, çok popülistçe. Kendiniz kullanabilirsiniz sonuçta dediğim gibi benim bir çıkarım yok zarar kendinize ama başkasına annenden saklı kullan diye tavsiye edebileceğiniz bir ilaç değil, anlatmak istediğim bu.
En son zoix tarafından Cum May 22, 2009 8:49 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Nona
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen jalapeno » Prş May 21, 2009 7:12 pm

Biyolojik bilginiz orta seviyede olmasına rağmen, Roaccutane hakkında sadece yorumlardan ibaret bilginiz olduğu açık...
Roaccutane, ergenlik sivilcelerinde kullanılmaz, zaten yaş sınırı da 18 dir. ergenlikten beri uzun yıllar geçmeyen ve öncesinde mutlaka çeşitli tedavi yöntemlerinin denenmiş ve sonuç alınamamış olması şartı vardır.
veya, ergenlikte sivilcesi olmayıp, alakasız bir yaşta, herhangi bir sebepten (stress, yanlış kozmetik kullanımı veya sebepsizce yağlanma) bir anda aşırı sivilcelenme görülen durumlarda kullanılır bu ilaç.

bu gibi 'doğru' vakalarda kullanıldığında, ve tedavi sonunda, cilde uygun ürünler kullanılmaya devam edildiğinde, tekrarlama riski %10'un altındadır. elbette bu küçük yüzdeye de girebilecek örnekler vardır her hastalıkta olduğu gibi.

inatçı sivilcelerde sadece kullanılan bu ilacın, öncelikle sivilceleri artırmasının sebebi de, cilt altındaki İLTİHABI dışarı atmasıdır. yani cildi yağlı olup da hiç sivilcesi olmayan insanlar da var. fakat sivilce oluşumu, iltihaptan kaynaklanır ki, bu da HASTALIKTIR. görüldüğü gibi bu ilaç, iltiabı hedef alır ve iltihap geçince, cilt düzene girer, soyulur ve taze cilt oluşur.

ilacı bırakınca, CİLT TİPİ DEĞİŞMEZ!!! cilt yine hafif yağlanmaya başlar ama artık sivilceye sebep olan iltihap olgusu kaybolmuştur. yani cilt karma-yağlı olmaya geçer ama sivilcesiz. hastalık durumu tedavi olmuş olur.

sanırım bu kadar yeterli...
cilt hastalıkları tüm vucudu etkiler ve etkilenir. o nedenle her ilacın olduğu gibi bunun da yanetkileri mevcut ama az etkilenmek bireylerin elinde...

sevgiler.
En son zoix tarafından Cum May 22, 2009 8:50 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
jalapeno
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen Asik38NuSReT » Prş May 21, 2009 10:05 pm

Merhaba Hanımlar
Benimde sivilce problemim var. Doktora gittiğimde yüzüme bakar bakmaz cildin çok yağlı yavrum demişdi:) roaccutane kullanırsan bu yağıda alır demişdi. Ama ben bu ilacı istememişdim. Eylülde başlamayı düşünüyorum. Bu ilacı kullandıkdan sonra cildimin yağ durumu nasıl olur? Çok yağlı cilt tipim karma mı olur yağsız mı olur?
Kullanıcı avatarı
Asik38NuSReT
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen Nona » Prş May 21, 2009 10:23 pm

jalapeno;
Okuduğum bölüm sayesinde biyoloji bilgim gayet iyi seviyede hiç merak etmeyin. O %10'luk kısım nedense kullananların çoğu, yoksa ben mi hep %10'luk vakaları buluyorum! İlaçları satarken zaten zararlarını en küçük yüzdeler ya da ihtimallerle ifade ederler, siz şikayet etseniz eh siz %10'sunuz denir zaten. Herhalde algı sorununuz var ya da yazımı okuma zahmetine girmemişsiniz, ben ''ergen'' sivilcelerine tavsiye edilmesinin yanlış olduğundan bahsettim... Ergenlik sivilcelerinin hastalık değil süreç olduğunu bilmek için biyoloji bilmeye bile gerek yok! Herkesin belli yaş dönemlerinde geçirdiği ciddi hastalık olmaz da ondan. Herhangi bir eczanedeki güzellik uzmanları vb kadar iyi satıcı yorumlarınızın da ne kadar bilimsel olduğu da görülürken başkalarının bilgisine dil uzatmanız da trajikomik bir durum....
En son zoix tarafından Cum May 22, 2009 8:50 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Nona
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen cyber98 » Cum May 22, 2009 6:50 am

ergenlik sivilceleri de bir hastalıktır. Fark ederseniz herkeste çıkmaz. Bende mesela hiç olmadı ergenlik döneminde.
En son zoix tarafından Cum May 22, 2009 8:51 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
cyber98
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen selin19877 » Cum May 22, 2009 7:10 am

Nona;
Okuduğunuz bölümü bilmiyorum ama ben hemşirelik bölümü öğrencisiyim ve bu ilacı kullananlar sizin ergenlik sivilcesi ve birsüreç diye bahsettiğiniz nedenlerden kullanmıyor.Ergenlik sivilceleri o dönemde vücutta meydana gelen çeşitli değişiklikler nedneiyle oluşur ve istisnai bir durum olmadıkça o süreç geçtiğinde kendiliğinden azalır ve kullanılan kremlere antibiyotiklere vs cevap verir.Fakat rouccatane kullananlar farkındaysanız genellikle 20 yaşın üzerinde ve birden sivilce problemi yaşayan insanlar.Doktorlar zaten tüm yöntemleri deneyip son olarak roaccuutane veriyorlar.Fakat ben biçok krem kullandım ve doktor bana antibiyotik ya da roaccutane dedi ve ben roaccutane tercih ettim.Çünkü sivilcelerim belli bir bölgede olmasına rağmen kistik,nodüllü sivilceler ve bunlar metabolizmanın bir ürünü ancak içten kesilebilir.Böyle sivilceler bir hastalık çünkü kronik ve insanı sosyal,psikolojik olarak etkiliyor.
Tabii ki ilacın birçok yan etkisi var bunu herkes biliyor ama yaşamadan bilnimez benim çok fazla sivilcem olmadığı halde böyle etkileniyorsam çok yoğun şekilde yaşayanları çok iyi anlıyorum ve insanın canına tak ediyor artık.Kronik sivilceler bir hastalık hatta bir hocanın sivilcelerin karaciğer kanserine neden olduğu ile ilgili bir sunumu vardı.
En son zoix tarafından Cum May 22, 2009 8:52 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
selin19877
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen zoix » Cum May 22, 2009 8:55 am

cyber98, Nona, jalapeno ve selin19877 iç içe yapılan alıntılar görüntü ve yer kirliliğine neden olduğundan yasaklanmıştır. "Cevap yaz" özelliği ile paylaşımlarınıza devam edebilirsiniz. 2 sayfa boyunca düzenlenmiş olan mesajlarınız kurallara uymadığınız takdirde silinecektir!.
Kullanıcı avatarı
zoix
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen jalapeno » Cum May 22, 2009 4:04 pm

nona

Okuduğunuz bölümle ilgilenmiyoruz hiç birimiz, eğer öyle ise de birazcık etkin okuma konusunda çalışsanız faydanıza olur...
Çünkü yazımın hiçbir yerinde, Ergenlik sivilceleri için Roacutane kullanılır demedim :)
Ergenlikten beri uzun süre ve çeşitli tedavilerle geçmeyen sivilceler için
Ve, ergenlikten bağımsız olarak ileri yaşlarda dış olumsuz şartlarla aşırılık gösteren sivilcelenme vakalarında kullanılır.

dedim...

daha da bişey dememe gerek yok sanırım. bu saydığım 2 durum hastalıktır. Buna siz karşı çıksanız da, Tıp bir bilim olduğundan, sizin yorumunuzu pek dikkate almayacaktır nitekim...
jalapeno
BaKımLı
BaKımLı

Mesajgönderen black5423 » Cum May 22, 2009 7:23 pm

bugün doktora gittiğimde AkneTrent diye ilaç verdi raoc la aynı ilaçmış bu aksam baslıorum ama korkuorumda hemde istiorumda yüzde kzarıklık ve alevlenmeden korkuorum inş en az zaafla bu 2 ayı atlatırım son zamanlara doğro belimdede cıkmaya baslamıstı yanaklarımda hiç yoktu oralarda vüyük büyük cıkmaya baslamıstı inş tedavi sonunda bir daha cıkmaz ama doktor yiyecek konusunda bir kısıtlama söylemedi bana sabahları 20 mg aksamları 10 mg yani 30 mg kullanıcam. ilk hafta kızarıklık oluomus bunu en aza nasıl indirebilirim bilen varmı.
black5423
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen black5423 » Pzr May 24, 2009 10:37 am

aknetrentin yanına belogent diye merhem verdi cok accaip parlama yapıyor. kızarıklıkları falan aza indirmek için acaba başka yağsız nemlendirici sürsem onun yerine olur mu :S merhem parlıyor belognet :S
En son zoix tarafından Pzr May 24, 2009 10:39 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: düzenleme / birleştirme
black5423
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen estella » Pzr May 24, 2009 2:32 pm

Hanımlar evdet doğru haklısınız Roaccutane masum bir ilaç değil, kimi bünyeyi mahvettiği doğru ama hangi ilacın yan etkisi yok ki? Ağrı kesicisi, tansiyon hapı, hormon hapı hepsi bünyeyi bozuyor zaten.. sivilcein şiddetine göre çeken bilir.. ben de kullanmaya başlamadan önyargılıydım korkuyordum ama sonucu görünce mutluyum.. yan etkileri var tabi dikkat edilmeli, ama çözüm mü? %100..
http://www.whale.to/a/acne-medication_c.jpg
Kullanıcı avatarı
estella
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen bones » Pzr May 24, 2009 5:47 pm

kızlarrr yarın benim tam olarak 5. ayım bitmiş 6. ayıma girmiş oluyorumm
geçen hafta kolumu kırdım dr.m roac. kullanmaya devam edebilirisn dedi zaten bırak deseydi herhelde yıkılırdım bu kadar kullanmışım :)
toplam 4790 mg kullandm 5600mg da bitcem ilaç bittikten ne kadar süre sonra bu kızarıklık geçer ??
ve ilaç kullandıım için güneşlenmek yasak cildim ne zaman güneşe karşı aşırı teğki wermemeye başlıcak ??
İzlerde ilaçtan sonra kendiliiinden azalmaya başlar mı sizce ????
Kullanıcı avatarı
bones
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen paloma86 » Pzr May 24, 2009 7:03 pm

geçmiş olsun canım :kissmuch:

ilacı bıraktıktan sora yawas yawas etkiler azalıyor ve 1 ay sonunda tamamen bitiyor bıraktıktan 1 hafta sora dudaklarım düzelmeye başlamıştı ve kızarıklıklarda 15 gün sora falan geçmişti büyük ölçüde.
Kullanıcı avatarı
paloma86
KoKoŞ
KoKoŞ

Mesajgönderen bones » Pzr May 24, 2009 7:06 pm

haziranda ilacım bittiiğin de ağustosta hala güüneşin surtıma zararı oluır mu yoksa rahatlıkla güneşlenebilir miyim ??
Kullanıcı avatarı
bones
Güzelliğine Düşkün
Güzelliğine Düşkün

Mesajgönderen paloma86 » Pzr May 24, 2009 7:07 pm

güneş kremi kullanırsan bir zararı olmaz bence
Kullanıcı avatarı
paloma86
KoKoŞ
KoKoŞ

ÖncekiSonraki