Kullanıcı avatarı
Gönderen: Attractivee - SüsLü
seLda39 yazdı:kızlar gecen makarnayı değişik bi sekilde yaptım cok daha lezzetli oldu
sanayagı koydum tencereye makarnaları attım kavurdum hafif kızarma olunca makarnalarda suyunu koydum fazla konmıcak pilav gibi suyunu cekince pişmiş olucak.suyuna bulyon attım bide harika lezzetli oldu :love10: :love10:

çocukluğumdan beri biliyorum bu tarifi sadece makarnaları sıvıyağda kavuruyorum yarısı kavrulmuş yarısı kavrulmamış oluyo sonra iki parmak geçicek kadar su koyuyorum bulyon atıyorum haifif suyunu çekince kapatıyorum ve demlenmeye bırakıyorum :laugh:
Gönderen: jalapeno - BaKımLı
#975471 Makarnayı bu şekilde kavurarak yapınca hep ilkokul arkadaşımı hatırlar özlerim. O öğretmişti bana, çok severim o yüzden, o makarna türünün yeri ayrıdır bende :blushing: :laugh:
Kullanıcı avatarı
Gönderen: meLodys - KoKoŞ
#975737 şimdi ben nereye yazsam bilemedim :dontknow: nesfit severler :bye: , kurukayısı, yaban mersini (istediğiniz miktarda) ve tarçın ekleyipte deneyin :love10: tatlı krizlerinin baş düşmanı olmaya adaydır, baştacıdır ;)
Kullanıcı avatarı
Gönderen: happysky - KoKoŞ
#977127 attractivecim küçükken annemde makarnayı o şekilde yapardı :) çok nefis olur bulyon koymadan da yapılabılır :)

melodys nesfiti ben de hep tarcınla yerim :)

bugun zeytinyaglı semizotu yemeği ve makarna yaptım, :)
En son happysky tarafından Prş Haz 16, 2011 5:40 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Gönderen: meLodys - KoKoŞ
#977151 makarnanın kavrulmuş halini çok merak ettim :type: kavurduktan sonra, haşlarken yaptığımız kadar su mu koyuyoruz tencereye :scratch:
Kullanıcı avatarı
#977181 yok canım, kavurduktan sonra makarnanın üstünü 1-2 parmak geçecek kadar su koyuyorsun sonra kısık ateşte beklet, suyunu çekince kapat..aynı erişte gibi oluyor tadı :yeah: tereyağında kavurmayı unutma :yeah:
Kullanıcı avatarı
happysky yazdı:attractivecim küçükken annemde makarnayı o şekilde yapardı :) çok nefis olur bulyon koymadan da yapılabılır :)

melodys nesfiti ben de hep tarcınla yerim :)

bugun zeytinyaglı semizotu yemeği ve makarna yaptım, :)

hmm olabilir aslında ama bulyonsuz hiç denemedim bide ben bulyonun kattığı yapay tatda olsa seviyorum ya ama sadece makarna türlerinde kimisi sebzelerede koyar ben koymam onlara falan sadece pilav yani işte bide bu makarnaya :bye:
Kullanıcı avatarı
#977313 bulyonun içinde bir sürü katkı maddesi var canım ben kullanmam onu hayatta...

birde ben bu yontemle tel şehriye salatası yapıyorum,
tel şehriyeleri yağda kavurup üstüne aynı yontemle su koyup çekmesini bekliyorum daha sonra taze soğan, dereotu ve turşu doğruyorum küçük küçük sonra tel şehriyenin içine katıyorum hepsini, az tuz ve dilerseniz baharat katıp karıstırıyorum enfes oluyor :yeah:
Kullanıcı avatarı
#977353 yok maalesef bileğim kuvvetli diil,çocuk bileği gibi bilek var bende bi görsen gülersin :laugh: biraz kilolu olsam belki becerirdim o yoğurma işini :)
Kullanıcı avatarı
#977356 :laugh: :laugh: o hayatta yapmaz yaa keşke yapsa, bir kere kısırı karıstırmasını istedim karıstırmayı bıle beceremedi çiğ köfte mi yoğurcak :laugh: :laugh:
Kullanıcı avatarı
happysky yazdı:bulyonun içinde bir sürü katkı maddesi var canım ben kullanmam onu hayatta...

birde ben bu yontemle tel şehriye salatası yapıyorum,
tel şehriyeleri yağda kavurup üstüne aynı yontemle su koyup çekmesini bekliyorum daha sonra taze soğan, dereotu ve turşu doğruyorum küçük küçük sonra tel şehriyenin içine katıyorum hepsini, az tuz ve dilerseniz baharat katıp karıstırıyorum enfes oluyor :yeah:

hmm nefis geliyo kulağa sende baya hamaratsın hadi hadi :tongue: sana geldimi aç kalmıcağıma eminim şuan hatta yemekteyizdeki gibi puanlasam on üzüreinden 7 veriyorum sana ilerde on olur ama eminim canım :laugh:
Kullanıcı avatarı
#977757 sağol canımm öyle söylerlerrr tabi 10 parmağımda 10 marifet :toofunny: sağol canım şimdiden 7 veriyosun belki yaptıklarımı yersem 10 olur :laugh: aç kalmassın tabi sana bi zeytinyaglı dolma yaparımmm bayılır düşersin :love10:
Kullanıcı avatarı
Gönderen: withmyheart - KoKoŞ
#978033 ETSİZ ÇİĞ KÖFTE

6-7 çay bardağı DURU köftelik bulgur
2 adet orta boy minicik doğranmış kuru soğan
2-3 diş rendelenmiş sarımsak
2 dolu yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
tuz
3 tatlı kaşığı pulbiber
3 yemek kaşığı isot
2 çay kaşığı karabiber
2 tatlı kaşığı acı toz biber
2 tatlı kaşığı sumak
2 tatlı kaşığı kimyon

Buraya kadar malzemeleri kuru bir şekilde karıştırıyoruz.

yaklaşık 6-7 adet rendelenmiş domatesi azar azar ekleyerek yoğurmaya başlıyoruz.

bulgurlar dişe gelmeyecek kıvama gelene kadar devam ediyoruz.(en az yarım saat)

domatesin bittiği yerde azar azar su ilave edilebilir.

mühim olan az az eklemek ve harç kurudukça eklemeye devam etmek.

en son 1 limon suyu,bol nar ekşisi ve 2-3 yemek kaşığı sıvıyağ ilave edip yoğurduktan sonra,minik minik doğranmış yeşil soğan,nane,maydonoz ilave edilip şekil veriyoruz.

Not:baharat ayarlarını acı ve ekşi isteğine göre arttırıp azaltabiliriz...
Kullanıcı avatarı
Gönderen: melc - KoKoŞ
#978038 hımm bunu not alıcam canım daha önce hiç denemedim biraz zahmetli hani kısır yapmak falan daha kolay ama denicem mutlaka
bugün bende şehriyeli tavuk corbası yaptım,yaz geldi ama canım cekti
patates salatası ve mücver yaptım birde
Kullanıcı avatarı
#978068 canım çok tesekkurler tarif kolaymış yanı bıldiğimiz tarif aslında ama tek zorluğu yoğurmakta işte benim gibi küçücük eller incecik bilekler olunca biraz zor yoğuruluyor :laugh:
Kullanıcı avatarı
Gönderen: merviss - BaKımLı
#980636 cnm peynirli böreği ben yapmadım annem yaptı değişik yapıyor içine pirinçde koyuyor çok güzel oluyor :love10:peynir yerine ekşimikde kullanabilirsin istersen tarifini yazarım:) :bye:
Kullanıcı avatarı
Gönderen: h0ly - BaKımLı
#980881 ben kremalı domates çorbası yapıcam, kruton ve kaşar ile :love10: ama yanına ne yapsam pilav ve makarna hariç :toofunny:
Kullanıcı avatarı
Gönderen: ilerya - BaKımLı
#983307 dün yediklerimizi yazayım çünkü bugün yemek pişirmedim :dontknow:
zeytinyağlı ekşili bamya, pilav, yoğurt. sonrasında dondurma.
bugün dışarda yeriz, çok yoğunum bu ara. yarına da çok işim var, sağolsun yemeği eşim yapacak :banana: kendi tuttuğumuz balıkları pişirecek. yanına roka salatası. tatlı olarak da fırında helva.
Kullanıcı avatarı
Gönderen: dory - SüsLü
#985146 Bu başlık çok tehlikeli çoook. Günün hangi saati girersem gireyim bu yazdıklarınız iştah açmıyo, kabartıyo resmen.. :love10: Ellerinize sağlık kızlar, hepsi muhteşem olmuştur eminim.. :kissmuch:
Kullanıcı avatarı
Gönderen: yelizzz - BaKımLı
#986674 Dünden kalan z.yağlı barbunya var. Yanınada sabahtan marine ettiğim tavukları ızgara yapacağım, ve bolyeşil salata... :love10: Şu sıralar sıcak ve sulu hiçbirşey yiyemiyorum.