Kadın erkek ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri, aşk
Kullanıcı avatarı
Gönderen: atadeniz - Güzelliğine Düşkün
#981996 merhaba kızlar, özellikle bu konuya baktım ki sizde aynı dertten müzdarip misniz mi diye, yoksa bende mi bi anormallik var :confused: Konunun başında da bir arkadaş söylemiş, hakkaten benimde erkek arkadaşımdan başka kimsem kalmadı :confused: Yani üniversiteyi yeni bitirdim ve etmediğim tartışma vermediğim mücadele kalmadı. En yakın arkadaşım bencil, karaktersizin biri çıktı...İşin komiği mutlu bir ilişkim olmaya başlayınca ortaya çıktı bu hali neden acaba? :angryfire En son "sen bu çocukla evleneceğine inanıyo musun?" diye soruyodu...Of ne kadar dolmuşum :( sohbetinize ihtiyacım var..
Kullanıcı avatarı
Gönderen: h0ly - BaKımLı
#982717 aynı şekilde benim de 1-2 arkadaşım dışında görüştüğüm kimse kalmadı. herkes en ufak bi şeyde trip halinde ben de çekemyorum gerçekten...
Kullanıcı avatarı
Gönderen: dessert - Güzelliğine Düşkün
#982719 benımde 2 tane gorustugum kız arkadasım varr onlarda yetıyo yanee bana köstek olanları fesatlık yapan butun kızları sildim ne arıyorum ne görsem konussuyorumm artıları yok hayatımaa sinirimi bozmasınlar bari helee 5 yıllık dostum dedıgım ınsandan neler gördüm ben ki kımseye tahhamulum yok artık :angryfire
Kullanıcı avatarı
Gönderen: schumi06 - BaKımLı
#983483 aynen bende görüşmüyorum kıskanç arkadaşlarımla..1 tanecik ruj alsam adım kokoşa çıkıyo ya :pisik: sen yapmıyosun almıyosun alana fesat olma bari..görüştüğüm,samimi arkadaşlarım 1 elin parmaklarını geçmez artık..

bide yolda filan giderken süslü püslü ama hani gerçekten şık,tarzı olan bayanları görünce çok hoşuma gidiyo ya hatta özellikle dikkat edip bakıyorum :blushing: ..arada banada öyle bakanlar oluyo egom tavan yapıoyo resmen :laugh: bide resmen özentiler varkiii,ıyyy yazık ya,kimse uyarmıyo mu bunları :confused:
Gönderen: liffe - KoKoŞ
#988274 kadınlar hemcınslerını çekemıyolar belkı bu fıtratları geregı boyledır ne dersınız?şımdı aramızdan bırı çıkar ne alakası var canım ben kımseyı kıskanmadım hayatımda ve kıskanmam da asla dıyebılır..ama mutlak gerçekler var hayatta ve ıstısnalar kaıdeyı bozmaz..burda herkes düşüncelerını özgür bı şekılde ıfade edebılıyo paylaşımlar gerçekten gerçek hayatta olamıcak kadar samımı..ama sanal oldugu ıçın guzel. bence..herşeyın sanalı guzel degılmıdır sankı?gerçek hayatta olsaydık daha fazla ciddi paylaşımlarımız olacagı ıçın arada, sıkıntılar da o oranda artacktı..buna emınım...cılt bakım konusunda her cılt kendıne özgu demıyomuyuz sureklı?eeeeeee ınsanlar ıçın bu neden farklı olsun?
Kullanıcı avatarı
Gönderen: ephthalia - SüsLü
#991263 kizlar ayh sinir oldum,

eski okuldan tanidigm, gördügü heryerde selam veren basi kapali bi kiz, beni facede ve baska bi sosyal sitede daha bulmus. bende ekledim tanidigm icin.epey bi zaman gecti...bu gece bi baktim ki bu asalak beni silmis.
bende bi sinir oldum anlatamam..ya senin derdin ne diye yazayim suna dedim.yazdim da biseyler. beni senin gibileriyle muhattap etmedigin icin, sana tesekkür ederim yazdim:))))
bunnu arkasinda cekememezlik seziyorum ama sacma buluyorum...hem bul ekle sonra sil. manyakmi ne...

sonra profiline baktigimda anladim meseleyi.

ne kadar türbansiz varsa (ben dahil) hepsini listesinden atmis. :toofunny: basi aciklari mi cekemiyorlar ne artik
Kullanıcı avatarı
Gönderen: kamelya79 - KoKoŞ
#991413 özge0709 valla bravo..dürüstsün gerçekten..şurda kalkıp kıskandıgını yazan ilk seni gördüm..insanların yanlış yönlerini ifade etmeleri ve bunun üzerine gitmeleri,bunu yapıp ama gizleyenlerden bnm açımndan cok daha değerlidir..bizeee kalsa hep kıskanılırız zaten..olaya birde karşı tarafın yerine kendimizi koyarak bakarsak belkide daha sağlıklı ve dürüst br bakış açısı elde ederiz.
ben şuna inanıyorum gercekten başarıyı,güzelliği,mutlulugu kıskanmayan cok nadir insan vardır..kıskanmadıgını zannedip hep kıskanıldııgnı düşünen ise fazlasıyla bol :) hepimizin içinde kötü duygular vardı..önemli olan eğitim ve terbiyesini iyi yapmak..bazı duyguların esiri haline gelmemek yine bizlewrin elinde... :yeah:
#991462 kamelya çok güzel yazmışın...eklıck bışey bulamadım..genelde kıskanç bı yapımız olmasa da bışeyler mutlaka dıkkatımızı çekıyo ve ona kayıyoruz ıstemeden de olsa..olay ınsanın kendını terbıye etmesı gerçekten.

ephthalıacım arkadaşının yapmış oldugu şey kendı karakterıyle alakalı bence... bızım dostluklarımızdakı çıkış noktamız -gerçekten sebep buysa-bu kadar basıt mı?? INSAN olsun da gerısı hıç onemlı degıl...başı açık olmuş kapalı olmuş herkesın kendı tercıhı..
Kullanıcı avatarı
#991522 böye sacma bi ayrimcilik yapmak aklimin ucundan dahi gecmedigi icin karsimdakindende beklemedim....insanlari disgörünüsüyle yargilamam ama bu seferde onlar yapiyor..ayip
Kullanıcı avatarı
#991524 insan güzeligi veya basarisiyla hep TEK olmak ister..eger daha üstün veya ayni basarida biri cikarsa, kiskanclik baslar...ama bu normal...sadece verilen tepkilerde anlasiliyor kimin ne kadar iyi/kötü niyetli oldugu...örnegin bazilari kiskancligini icine atar. baskalari ise kiskandigi insana zarar vermeye calisir, isin seyini cikarir iyice..iste burda iyi ve kötü kimmis anlasilir..yoksa kiskanmaya kalirsa, herkezde olan dogal bi duygudur:)

ama kiskancligini itirafa gelince, cok dogrusunuz, kimse kolay kolay itiraf edemez...

ben sadece is paylasmaya gelince kiskancimdirr.sevdigim insani kimseyle paylasamam..yakin arkadasim baska biriyle arkadas olmaya baslyiorsa, arkadasimi sanki biri elimden aliyormus gibi olurum:))
#991555 ben de öyleyımdır arkadaşlarım söz konusu oldugunda...daha dogrusu sevdıklerım..bu gayet normal bışey zaten..öyle ha dedın mı dostluk kuramadıgımıza göre eldekını muhafaza etme ıstegımız de gayet dogal....bı de çok mu baglanıyoruz bırbırımıze ne?sahıplenıyoruz..dogru yanlış yapıyoruz ışte..
Kullanıcı avatarı
#991561 ay evet sahiplenme duygusu. valla biri bana karsi böle bisi hissetirse kacarim genelde. bogulurum ne bilim:) ama kendimiz de yapmamaliyiz baskalarina:))))) hehe biz yaparken iyi oluo da baskalari bize yaparken kötü:)))))
#991570 ıkı tarafta nadr sahıplenıcı oluyo merak etme..taraflardan bırı genellıkle daha esnek oluyo..denge meselesı dıyelım...bırını kıskanmak tamam da bunu ona bellı edıp sureklı bunaltıcı bı moda gırmekte zor olmalı...
Kullanıcı avatarı
Gönderen: pelinuygund - Güzelliğine Düşkün
#998500 ben artık bu cekemeyen ınsanları hayatımdan sılmeyı ogrendım sızde boyle yapın kızlar cunku boyle ınsanlar cevremızde oldugu zaman hep bızden bırseyler goturmeye bızı yıpratmaya calısacaklar ama etrafımızda olmadıkları zaman onların negatif enerjılerı uzerımızden gıtmıs olacak denedım ve gordum gercekten bu boyle :yeah:

unıversıtede arkadasımdı aldıgımız notlarda bıle benle kapısırdı,
kıyafetlerımın gıder hemen bır baska rengını alırdı ,
erkek arkadasımla olan ılıskımızı kıskanırdı ve nazarı degerdı o ne zmana 'ay ne kadar ıyı bır ılıskınız var 6 senedır devam edıyor falan fılan 'dese aksam olmadan kavga ederdık :angryfire

ama sımdı kafam rahat boyle ınsanlar artık cevremde degıl yanımda degıl kene gıbı kanımı emmeye calısmıyor tertemız hayat ohhh :kissmuch: :banana: :banana:
#998518 pelinuygund ben de sana katılıyorum..bı ortama gırdıgınde dogru dürüst bırıyle karşılaşmak nerdeyse hayal olcak bızım ıçın..ben de uzun zaman etrafta hıç ıyı ınsan yok artık düşüncesıne ınandırdım kendımı ama sonra bıgün arkadaşlarımdan bırı olur mu öyle şey canım ıyıler herzaman var sen göremıyosun...iste sen yeterkı dedı . o an durdum ve düşündüm dedıgının üstünde ve çok bı zaman geçmedı tecrübe de ettım. :)
Kullanıcı avatarı
Gönderen: pelinuygund - Güzelliğine Düşkün
liffe yazdı:pelinuygund ben de sana katılıyorum..bı ortama gırdıgınde dogru dürüst bırıyle karşılaşmak nerdeyse hayal olcak bızım ıçın..ben de uzun zaman etrafta hıç ıyı ınsan yok artık düşüncesıne ınandırdım kendımı ama sonra bıgün arkadaşlarımdan bırı olur mu öyle şey canım ıyıler herzaman var sen göremıyosun...iste sen yeterkı dedı . o an durdum ve düşündüm dedıgının üstünde ve çok bı zaman geçmedı tecrübe de ettım. :)

eger gercekten ıyı ınsanlar varsa lutfen bırazda bızlere dnk gelsın cok mu sey ıstıyoruz yhu ıyı bır dosttan baska? :(
#998535 hayır çok şey ıstemıyosun tabıkı de..ama ınsanoglunun kendı kurallarıyla yaşama hırsı herşeyın önüne geçıyo maalesef..kımsenın aklına gelmıyo bıgün hepımız bu vazgeçemedıgımız, ugruna herşeyı feda ettıgımız yaşamımızın sonuna gelıp ebedıyete göçücez ve sonrasında da sadece ve sadece gerıye kalan tek şeyle yanı ınsanlıgımızla yad edılecegımız :(
Kullanıcı avatarı
Gönderen: missceren - KoKoŞ
#998625 liffe önceki sayfada yazdığını okudum, sana sonuna kadar katılıyorum. bu eleştiriyi kendim için de yapıyorum. burada hepimiz birilerinden şikayet ediyoruz ama bizim etrafımızdakilere sorsak eminim onlar da bizim için benzer şeyler düşünüyorlardır. kadınlar yapıları gereği kıskanç oluyor ama tabi ki art niyetten bahsetmiyorum. o çok farklı birşey ve birçoğumuzun öyle olmadığına inanıyorum. önemli olan insanların kendi kusurlarıyla barışabilmeleri. mesela ben açıkça söylüyorum ki her konuda fikri ve bilgisi olan bir arkadaşımı bazen gerçekten kıskanıyorum :blushing: bunun dışında da kullandığım ilaçlar nedeniyle şişen bacaklarım yüzünden en imrendiğim insanlar uzun ve ince bacaklı kızlar :blushing: hepimizin böyle hassas olduğu konular var ama önemli olan art niyetli olmamak..
#998638 evet tamamen hemfıkırız mısscerencım bu konuda..ne kadar da güzel ıfade etmışın hem de üstü kapalı ıfadelerın arkasına saklanmadan ..bunun ıçın tebrık edıyorum senı.. :huggs: çünkü gerçekten toplumda o kadar çok ınsan var kı mükemmelı oynamaya çalışan..ışyerınde bakıyosun ınsanlar hata yapmamak ıçın kendılerını süreklı kasıyolar...o kadar yapay bı ortamda bulunmakta benım ınankı bütün enerjımı alıp götürüyo..ınsanız ya hata yaparız bundan daha dogal ne olabılır anlayışı adamların kendı yaşam felsefelerıne o kadar uzak kı...bı açık vercekler dıye her an tetıkteler :pisik: benım gerçekten anlayamadıgım bu bana göre çakma mükemmelıyetcı yaklaşımlarıyla nasıl hayatlarını sürdürebılıyolar?
ınsanımm ya dedıgın gıbı benden daha bılgılı bı ınsana gıptayla bakabılırım.....belkı kıloluyumdur aynı şekılde çok fıt bırını gördügümde aynı görüntüyü kendım ıçın ısteyebılırım...veya yıne yabancı dıl konuşan bırını tanıdıgımda onun gıbı olmak ısteyebılırım..kıskançlık buysa varsın olsun ben de önemı yok..önemlı olan tek şey burda senın de dedıgın gıbı NIYETIMIZdır. :yeah:
Kullanıcı avatarı
Gönderen: bayansimit - BaKımLı
#1086192 Ben sürekli kendisine ilgi gösteren,teklif eden erkekleri anlatan kızlarda da bir kıskançlık olduğunu düşünüyorum.Ne bileyim işte baak bana bunlar bunlar geliyor,senin kimin var ki der gibi,rekabet yani.Yani diğer türlü düşününce ben mesela neden anlatayım ki benle ilgilenen erkekleri çok saçma...
Kullanıcı avatarı
Gönderen: persofone - KoKoŞ
#1086216 bayansimit ben üniv 4. sınıftanyken iki tane 1. sınıf öğrencisi kız iddaya girmişti kime daha çok teklif gelecek diye sen öyle yazınca aklıma geldi birden :laugh: sonunda da saç başa kavgaya tutuşmuşlardı rezalete bak biz çok gülüp eğlenmiştk o ayrı :toofunny: :toofunny: :toofunny:

bir tane psikolog un yazısını okumuştum aşağılık kompleksi olan çocukluğundan itibaren erkeklerle yarışamayacağını düşünen kendini onlardan aşağı gören ailesinde abisi veya erkek kardeşi olup daha çok onun sevildiğini gören kadınlar biliçaltında erkeklerle yarışamayacağını düşündüğü için kadınlarla rekabet edermiş

buna katılıyorum aslında :yeah: kadınları çekemeyen kadınlara baktığımda hep erkeklere yaranmaya çalışan tipler olduğunu gördüm :confused:
bir kızcağız var mesela iş ortamı dolayısıyla tanıdığım
kadınları özelikle kendine güvenli güzel bayanları bozmaya çalışır tersler :laugh:
biz herhalde yapısı öyle diye düşündük ama birde erkek arkadaşla konuşurken ki halin görünce şok olduk :laugh: sonra takip ettik bayanlarla ters ters konuşan kişi iş erkeklere gelince melek gibi :laugh:
kısaca hayatta en uzak duracağım tip kadınları çekemeyen ,kendi cinsini kötüleyen kendini övüp başka kadınları kötüleyen kadınlardır :tongue: :tongue:
ha birde yapı olarak aşırı kıskanç tipler var ki onlar herşeyi kısakndığı için onları bu klasmana sokmuyorum :laugh:
Kullanıcı avatarı
#1086257 canım evet nedense kadınlarla rekabet eden bu tarz kadınlar hiç bir erkekle rekabet etmez tek derdi kadınlar rekabetçi isen cinsiyet ayırmadan rekabet et :laugh:

birde yok efenim ben kadın doktora gitmem ayyy tezgahtar kadındı ya hiç sevmem vb tarzı söylemleri olanlarda aynı komedi pardon sende kadınsın işte buda yazdığım psikoloğun söylediği kompleks kendi cinsini sevmiyor çünki aslında kendisini kendi kadınlığını sevmiyor biliçaltında bu var ;)
birde bir ortama girersin hiç tanımadığın bir kadın birden bozulur tip tip bakar falan yahu bu tİp kadın düşmanı kadınların kompleks paçalarından akıyor görmüyorlar :laugh:

çözüm psikiyatrise gidip çocukluk blokajlarını halletmek ha iki dakikalık iş mi hayır yıllar sürebilir ;) şimdi yıllarca terapiye niye gitsin saldırır rahatlar kendi cinsine :pisik:
Kullanıcı avatarı
Gönderen: shayna - KoKoŞ
#1086312 persof yazdıklarının tamamına katılıyorum.Çevremde okadar çok ki erkekle konuşurken melaike olan ama hemcinsine gelince küçümsemeler,tepeden bakmalar
O kadar çok böyle kadınla karşılaştım ki itiraf ediyorum çok önyargılı oldum kadınlara karşı.Çoğu hemcinsimi uzun süre kıskançlık var mı yok mu diye incelemeye alıyorum ta ki tanıyana kadar :)

quenblair Kadın öğretmen ders anlatamayor deyince aklıma lisedeki bir kadın öğretmenim geldi.Kadının dersi anlatmasında bir sorun yoktu da bir erkek öğrenci soru sorduğunda canım,tatlım diye tatlı dille cevap veriyordu ama biz kız öğrenciler soru sorunca sert sert konuşuyordu,yüzümüze bile bakmıyordu.Böyle öğretmenler de var malesef
Kullanıcı avatarı
Gönderen: m3rw3 - KoKoŞ
#1086313 ben mesleklerle cinsiyetlerin bağdaştırılmasını oldum olası saçma buluyorum :) tabi ki bazı meslekler de etkili olabilir etkisiz diye bir şey yok ama, direk bir mesleği bir cinsiyetle bağdaştırıp kötülemek çok saçma:) bunu yapanda kompleksin alası vardır :laugh:
Kullanıcı avatarı
persofone yazdı:canım evet nedense kadınlarla rekabet eden bu tarz kadınlar hiç bir erkekle rekabet etmez tek derdi kadınlar rekabetçi isen cinsiyet ayırmadan rekabet et :laugh:

birde yok efenim ben kadın doktora gitmem ayyy tezgahtar kadındı ya hiç sevmem vb tarzı söylemleri olanlarda aynı komedi pardon sende kadınsın işte buda yazdığım psikoloğun söylediği kompleks kendi cinsini sevmiyor çünki aslında kendisini kendi kadınlığını sevmiyor biliçaltında bu var ;)
birde bir ortama girersin hiç tanımadığın bir kadın birden bozulur tip tip bakar falan yahu bu tİp kadın düşmanı kadınların kompleks paçalarından akıyor görmüyorlar :laugh:

çözüm psikiyatrise gidip çocukluk blokajlarını halletmek ha iki dakikalık iş mi hayır yıllar sürebilir ;) şimdi yıllarca terapiye niye gitsin saldırır rahatlar kendi cinsine :pisik:

persofone :toofunny: ben de çok rastladım o tarz benzer olaylara.Mesela bi arkadaşımın kızkardeşinden için kızkardeşin de çok tatlı,çok güzel bir kız demiştim.o da demişti ki kardeşinden için;"okula ilk gittiği haftadan kıza tekliflere yağmış,artık arkadaşları sayıyormuş bir iki üç dört diye" demişti.Bunu da çok bayağı buldum.Neden dersen bir kızın güzelliğinin izahını erkeklerin "talebiyle" yapmanın o kızı veya kadını alçalttığını düşünüyorum.Yani o anlayışa göre erkeklerin seni beğenmesi oranında değerlisin,yani yine erkekegemen bir anlayış.ataerkil ve kadınların erkeklere muhtaç olduğu toplum anlayışından kalma.O yüzden hiç hoş gelmedi onun öyle demesi.

Bir de şu var hani erkek kadın ilişkisi bir cinsi ilişkidir,yani duygusallık olsa da bilinçaltındaki cinsellikle yöneliyorsun karşıtarafa,yani öyle olmasa kendi cinsine de aşık olur ,gider demi insan?Hal böyleyken hem toplumda kadınların sürekli erkeklerle cinsellik yaşayan,iddialı giysiler giyen ve cazibesini ön plana çıkaran vamp kadınlara kendi aralarında "kaşar" deyip , hem de kendilerine olan erkek taleplerini anlatmaları ve yarıştırmaları oldukça manidar :kissmuch:
Kullanıcı avatarı
Gönderen: photographer - KoKoŞ
#1086397 Bir insanda çekememezlik kıskançlık kötü bakışlar sezdiğimde direk soğurum ve uzaklaşırım o kişiden vaktimi harcayamam öyle insanlar için sevmediğim insan modeli böyleleri
Kullanıcı avatarı
QueenBlair yazdı:şunuda duydunmu "kadın öğretmenler ders anlatamıyo"" püff çok saçmaa kişiden kaynaklanır o kadınlıktan değil :)

m3rw3 yazdı:ben mesleklerle cinsiyetlerin bağdaştırılmasını oldum olası saçma buluyorum :) tabi ki bazı meslekler de etkili olabilir etkisiz diye bir şey yok ama, direk bir mesleği bir cinsiyetle bağdaştırıp kötülemek çok saçma:) bunu yapanda kompleksin alası vardır :laugh:

aynen kızlar sırf kadın olduğu için mesleğinde kötü olduğunu iddea edende bir kadın işin komiği kendiside meslek sahibi bir kadın ne ironi :laugh: demek ki kendide mesleğinde direk kötü zavallıcık :tongue:
shaynacım evet maalesef öyle öğretmenlerde var kompleks işte yaşa yere konuma bakmıyor
bayansimit ne yazık değil mi erkekğin beğenisine göre değer biçmek kendine
çok güzel bir noktaya değinmişsin başka kadınlara kötü sözler sarfedip kendilerini daha değerli namuslu üstün kadın sanan kadınlarda var :angryfire
onlara erkeklerden tokat gibi bir cevap var ;
sende kadınsın ,sen istediğin kadar kendini namus kumkuması say senin içindede var o kaşar diye adlandırdığın kadınlardan , o yüzden sizi ezicez ki zaptedebilelim :tongue:
bu zavallılarda sanıyor ki biz namus kumkumalığı yaptıkça daha kıymetlenicez yukarda ki düşünce yüzde 80 erkek düşüncesidir ve bir tez konusu sonucunda çıkmıştır :shh:
Kullanıcı avatarı
#1086484 persefone yani erkek tekliflerini yarıştırmak da birnevi işte sevişme ihtimalini yarıştırmak ,çünkü dedim ya başta da her ilişki aslında cinsel bir ilişki özünde. oyüzden bla bla diye laf ettikleri kadınlardan çok daha erkek düşkünü oluyorlar bu durumda bence...
Kullanıcı avatarı
QueenBlair yazdı:şunuda duydunmu "kadın öğretmenler ders anlatamıyo"" püff çok saçmaa kişiden kaynaklanır o kadınlıktan değil :)

aa inanamiyorummmmm bir ögretmen olarak cok kizdim ya...asla böyle birsey olamaz ve kisinin kabiliyetine bagli birsey :))
Kullanıcı avatarı
Gönderen: jigglypuff - Güzelliğine Düşkün
#1099746 maalesef bu benımde cok sık yaşadığım bi sorun :( bu yüzden pek fazla arkadasım yok :pray: kimle yakın arkadaş olsam hemen kıskanclıklarını fark ediyorum veya yalanlarını. :pray: bu yüzdn bende artık hiçbi kızla cok samimi arkadaslık kurmayarak dengeliorm bu durumu. yani samimi olmadan arada gezip tozdugum arkadaslarm var sadece.. içli dışlı oldugun zaman olmuyo , en azndan ben şimdiye kadar pişman oldum hep :dontknow:
Gönderen: elabasar - Güzelliğine Düşkün
#1099828 Kadınların en büyük problemi :( Erkeklerin hiçbirinde ben bunu görmüyorum nedense.. Gerçekten haklısın canım. Ben de çok yaşadım ve çok darbe aldım. Etrafımdaki gerçekten dost diyebildiğim kişi sayısı bir elin parmağını geçmez. Gerisi fasa fiso.. Keşke öyle olmasa tabiii..
Gönderen: sibelyaman - Güzelliğine Düşkün
#1099847 Bence kadınlar arasındaki en sağlam ve en sıkı dostluklar orta okul yada lise dönemlerinden itibaren sure gelenlerdir o dönemlerde iyi arkadaşlıklar iyi dostluklara dönüşür daha sonradan edinilen arkadaşlıklar çıkar ilişkilerine dayalı oluyor ne yazık ki.